Фактът, че Александър Вучич, Владимир Путин, Виктор Орбан, Милорад Додик, Драган Чович дори не честитиха изборната победа на Роберт Голоб на парламентарните избори в Словения, поне до понеделник по обед, със сигурност не бива да го притеснява. Изключително важно е да не бъдеш на страната на всички споменати, както е важна победата му не само за Словения, а и за ЕС, за демократичните му ценности, за либерализма.
Автократите с основание "оплакват" политическото сбогуване с един от тях - Янез Янша, този, който чертаеше карти с прекроени граници на Западните Балкани. Нещо повече, според най-новия доклад на Фрийдъм хаус, демократичните стандарти в Словения през 2021 г. са спаднали повече, отколкото в която и да е друга страна в Източна Европа и Централна Азия.
Като главен виновник за това се смята правителството на Янша, което нерядко заобикаляше парламента, оказваше значителен политически и финансов натиск върху организациите на гражданското общество, водеше война против независимите медии, правосъдието и Европейската прокуратура.
Голоб каза с основание в победната си реч: "Днес можем да танцуваме, но утре е нов ден, трябва да започнем да работим упорито, за да оправдаем доверието на избирателите".
Голоб е либерал, който се обявява за лична и обществена отговорност и технократичен подход към управлението, което смята да формира с други партии от левия център. Той каза, че сред първите му задачи след изборите е да се отменят вредните закони, приети от правителството на Янша, както и да се приеме законопроект за независимост на обществените медии от политиката.
В продължение на 15 години Голоб беше генерален директор на словенската енергийна група GEN-I, преди в началото на годината да се върне към политиката. По време на правителството на Янез Дърновшек той беше главен секретар по енергетиката в министерството на околната среда от 1999 г. до 2002 г. Преди това, в преговорите за присъединяване към ЕС, той бе начело на преговорния екип на Словения за енергийната политика.
През 2011 г. Голоб (55) стана заместник-председател на Позитивна Словения, партията, създадена от кмета на Любляна Зоран Янкович, която победи на парламентарните избори през 2011 г., но не успя да формира правителство.
След много спекулации Голоб пое малка зелена партия, създадена няколко години по-рано от министъра на околната среда Юре Лебен и на конгрес в края на януари промени името ѝ в Движение за свобода. Заедно с няколко професионалисти, загубили или напуснали кариерите си по време на управлението на Янша, той обеща зелен дневен ред, отворено общество, модерна благоденстваща държава.
По време на предизборната кампания бе обвиняван, че има прекалено висока заплата. Десните медии специално информираха за някакви финансови злоупотреби, свързани с предишната му работа в GEN-I, както и за банкова сметка, открита в Румъния на негово име през 2017 г., за която Голоб каза, че става въпрос за случай на открадната самоличност и за която научил едва неотдавна, но за която информирал само въпросната банка, но не и полицията.
Голоб е родом от Нова Горица. Завършил е Люблянския факултет по електротехника през 1989 г., после завършил магистратура и защитил докторантура, след което получил стипендия Фулбрайт за Технологическия институт Джорджия в Атланта, САЩ. Бил е и градски съветник в община Нова Горица.
"Ако живеете в общност, не може да се държите като че ли не ви интересува какво става извън дома ви. Трябва да допринесете за общото добро, ако не заради себе си, то заради децата си", каза веднъж той за "Приморске новине".
Голоб е баща на три деца и е женен за Яна Немец Голоб, макар медии да писаха, че вече не живеят заедно.
в. "Данас", Белград, Ивана Шундич