Отидете към основна версия

855 35

Европейците искат по-справедлив, по-зелен и по-гъвкав ЕС

  • ес-
  • европейски съюз-
  • решение-
  • доклад-
  • единодушие-
  • солидарност

От съществено значение е да се премахне принципът на единодушие в решенията на ЕС

Снимка: БГНЕС

Гражданите на Европейския съюз биха искали 27-членният блок да стане по-справедлив, да покаже по-голяма солидарност, да ръководи борбата срещу изменението на климата и да взема по-бързи решения, дори ако това означава премахване на необходимостта от единодушие по някои въпроси, показва доклад на ЕС, предаде Ройтерс.

Докладът е резултат от една година консултации с гражданите от институциите на ЕС, процес, наречен Конференция за бъдещето на Европа, и в него се излагат идеи за промяна, някои от които може да изискват изменение на договорите на ЕС – една изключително чувствителна тема.

49-те предложения сега ще бъдат разгледани от Европейския парламент, правителствата на ЕС и Европейската комисия, като последната е единствената, която може да предложи нови закони на ЕС.

"Призоваваме ви да разгледате тези предложения като цяло, да ги приложите, а не само тези, които ви устройват най-много и се изпълняват лесно. Направете го прозрачно", посочват авторите на доклада в пряк призив към институциите.

Изброените в доклада предложения обхващат девет теми: изменение на климата и околна среда, икономика, миграция, цифрова трансформация, демокрация, образование, ценности и върховенство на закона, здравеопазване и позицията на ЕС в света.

От съществено значение докладът призовава ЕС да премахне принципа на единодушие в решенията на ЕС, който сега съществува в областите на външната политика и политиката на сигурност, данъците, финансите на ЕС, някои области на правосъдието и вътрешните работи и социалната сигурност и защита.

Изискването за единодушие често е критикувано като забавяне или дори блокиране на развитието на ЕС, тъй като всички решения в тези области трябва да бъдат сведени до най-ниския общ знаменател.

Такива промени биха изисквали изменения в договорите на ЕС, което би било дълъг и труден процес и само по себе си би изисквало единодушие.

Много страни от ЕС вярват, че тъй като блокът е изправен пред икономически борби след пандемията, последиците от руската инвазия в Украйна и изменението на климата, един продължителен процес на промяна на договорите сега само би отнел ресурси от справянето с по-спешните въпроси и ще създаде нови разделения.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: