Русия блокира украинските пристанища, през които досега се осъществяваше износът на украинско зърно. Така Москва провокира световна криза с храните. Може ли руската блокада да бъде заобиколена?
„В пристанището на Одеса в момента са блокирани 25 милиона тона зърнени храни. Това е прехраната на милиони хора по света, от която има особено остра нужда в африканските страни и в Близкия изток", предупреди германската външна министърка Аналена Бербок. Очевидно тя има предвид очертаващата се международна криза с храните заради блокадата на украинските пристанища от страна на Русия.
Изпълнителният директор на Световната организация по прехраната Дейвид Бейсли също предупреди в Туитър, че съществува заплаха от срив на селското стопанство в Украйна и от глад в световен мащаб. „Пристанищата трябва да бъдат отворени отново, и то сега."
Десетки милиони хора са застрашени от глад
На своята току-що приключила тридневна среща в Германия външните министри на водещите индустриални държави Г-7 призоваха Русия да сложи край на войната в Украйна и незабавно да прекрати блокадата на украинския износ на зърно. В заключителната декларация на министрите се казва, че безпричинната война на Русия в Украйна е влошила глобалните икономически перспективи чрез рязко увеличаващите се цени на храните, горивата и енергията. Към 43 милиона души са на крачка от глада.
Благодарение на плодородната си почва Украйна е един от най-важните доставчици на зърно в света. След Русия, САЩ, Канада и Австралия тя е била петият по големина износител на жито в света през 2021-а година, а при ечемика и царевицата е заемала трето място. 90 процента от украинското зърно се било изнасяно през черноморските пристанища, преди мините и руската флота да спрат движението на корабите.
На срещата на външните министри от Г-7 украинският първи дипломат Дмитро Кулеба каза, че Русия не проявява никаква готовност да освободи пристанищата. Украина би искала да продължи да преговаря, но „Русия предпочита войната пред преговорите".
Русия "краде": плячкосва хранилища на зърно
Една от междинните военни цели на Русия е да лиши Украйна изцяло от достъпа ѝ до море. Германският министър на земеделието Джем Йоздемир упрекна московското ръководство, че използва глада като оръжие във войната. Не се цели „изключването на един конкурент", а се води „икономическа война за присвояване на собствеността на селяните". Русия „краде", каза Йоздемир, споделяйки мнението на украинското ръководство, съгласно което Русия плячкосва хранилищата за зърно, откарва земеделските продукти на своя територия, след което или ги унищожава, или ги препродава.
Поради всичко това се обсъждат алтернативни маршрути по реки, по шосе и по релси към съседните западни държави. Но транспортът по суша е много опасен - заради руските атаки. Освен това по чисто логистични причини транспортирането по суша би било възможно само в ограничен мащаб - вагоните и камионите могат да поемат само малка част от количествата. Към всичко това се добавя и фактът, че междурелсието в Украйна е различно от европейските стандарти и ще се наложи влаковете да се пренастройват.
Военният експерт от Международния институт за стратегически проучвания в Лондон Джонатан Бентам предупреждава, че идеята за ескортиране на търговските кораби е добра само на теория. Русия може да ги обяви за легитимна военна цел и да ги атакува, добавя той.