Отидете към основна версия

773 15

САЩ обявиха подкрепа от 100 млн. долара за медицинско обучение в Латинска Америка

  • сащ-
  • латинска-
  • америка-
  • медицинско-
  • обучение-
  • средства-
  • милиони

Планът бе оповестен по време на срещата на върха на Америките в Лос Анджелис

Снимка: БГНЕС

Съединените щати обявиха днес план за 100 милиона долара за професионалната подготовка на половин милион медицински лица в Латинска Америка. Планът бе оповестен по време на срещата на върха на Америките в Лос Анджелис, предаде Франс прес.

С тези пари ще се сформира така нареченият Корпус по здравеопазването на Америките. Той ще има за цел за 5 години да подобри компетенциите на 500 хиляди служители в сектора, в частност в секторите на научните изследвания и публичната администрация, уточни Белият дом в комюнике.

Тази новина идва в момент, в който американският президент Джо Байдън се очаква да присъства по-късно днес на срещата на върха с мисия да се опита да си възвърне един регион, в който китайското влияние определено напредва.

Подготовката на здравните работници ще струва 100 милиона долара, но САЩ няма да осигурят цялата сума и ще опитат да съберат средства, по-специално чрез посредничеството на Панамериканската организация за здравеопазване, отбелязва АФП.

"Пандемията ни показа многото недостатъци на нашите здравни системи по света и подчерта важността от здрави и устойчиви системи за цялото население", подчертава Белият дом.

След началото на пандемията Китай заздрави ролята си в Латинска Америка с бързите доставки на ваксини.

Куба от доста време „изнася“ своите лекари, които са на държавна работа – една практика, която толкова силно разгневи предходната американска администрация на Доналд Тръмп, че той спря финансирането на Панамериканската здравна организация заради предполагаеми нейни връзки с комунистическата страна, припомни Франс прес.

Дългоочакваната среща на върха на Америките се провежда без мексиканския президент, който я бойкотира заради това, че на нея не са поканени левите лидери на Куба, Никарагуа и Венецуела с мотива, че те не спазват демократичните ценности.

Американският вицепрезидент Камала Харис обяви ангажимент на частния сектор на стойност 1,9 милиарда долара в подкрепа на създаването на работни места в Централна Америка. Този ангажимент освен това цели да обезкуражи хората от тези страни да мигрират към САЩ.

Тези ангажименти на частни компании, за които Харис съобщи вчера, са в допълнение на тези на стойност от 1,2 милиарда долара, обявени миналата година за страните от така наречения черен триъгълник - Салвадор, Гватемала и Хондурас – три държави, от които редовно потеглят керваните с мигранти към САЩ

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 9 гласа.

Свързани новини