Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг присъства на срещата на върха в Букурещ 9 (Б9) чрез видео телеконферентна връзка в петък, в подготовка за срещата на върха на НАТО в Мадрид в края на този месец. Форматът B9, създаден по инициатива на полския президент Дуда и румънския президент Йоханис след първата инвазия на Русия в Украйна през 2014 г., включва съюзниците от НАТО България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия.
Девет държави от Централна и Източна Европа поискаха в петък НАТО да укрепи източния си фланг след нахлуването на Русия в Украйна. Срещата на лидерите на България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия се проведе в румънската столица Букурещ по-малко от три седмици преди срещата на върха на НАТО в Мадрид.
"С оглед на повишените рискове за сигурността в Румъния и Черно море, консолидирането на НАТО на източния му фланг, по единен и балансиран начин, става все по-спешно и решаващо", каза румънският президент Клаус Йоханис при откриването на срещата, който той е съпредседател с полския си колега Анджей Дуда.
Срещата на върха на НАТО ще изготви "дългосрочна визия... поставяйки колективната отбрана и член 5 в центъра на действията", подчерта Йоханис, застъпвайки се за "значителна трансформация на възпирането и отбранителната позиция".
Държавните глави на деветте държави, представени в Букурещ, също обсъждат въздействието на руската инвазия върху сигурността на "уязвимите партньори" на НАТО, включително Молдова и Грузия.
В телефонен разговор с полския президент Дуда в сряда, американският президент Джо Байдън потвърди ангажимента на Съединените щати към сигурността на източния фланг на НАТО и се надява, че срещата в Букурещ ще бъде "успешна", според Белия дом.
През 2017 г. НАТО разположи многонационални бойни групи в балтийските държави и Полша, за да възпира Русия. След нахлуването на Русия в Украйна през февруари, НАТО изпрати там подкрепления.
Миналия месец заместник-генералният секретар на алианса, Мирча Джоана каза, че НАТО вече не е обвързано с минали ангажименти да се въздържа от разполагане на сили в Източна Европа.
Москва е "лишила от каквото и да било съдържание" Основния акт НАТО-Русия, като атакува Украйна и спира диалога с алианса, каза Джоана пред АФП.
Мирча Джоана говори за войната на Русия срещу Украйна и бъдещето на НАТО на среща на върха за демокрация в Копенхаген в петък. Предварителен преглед на следващата стратегическа концепция на Алианса, която ще бъде съгласувана на срещата на върха в Мадрид по-късно през юни, той каза, че концепцията ще бъде план за бъдещата адаптация на НАТО.
Джоана обясни, че новата концепция ще отразява ера на конкуренция на великите сили и ще признае, че Русия се е превърнала в "едно от най-важните предизвикателства пред нашата сигурност в Европа, а също и извън нея". Той добави, че ролята на Китай като трансформиращ играч в световните дела също ще бъде призната. Следващата стратегическа концепция допълнително ще подчертае значението на устойчивостта и новите технологии за евроатлантическата сигурност.
Говорейки за възпирането и отбраната, заместник-генералният секретар отбеляза, че НАТО очаква "ново поколение от нашето присъствие на Изток". На срещата на върха в Мадрид лидерите ще адаптират позицията на Алианса на източния фланг в дългосрочен план, за да отразяват новата реалност в областта на сигурността. Джоана каза, че това вероятно ще включва мерки за по-бързо и по-ефективно укрепване.
Срещата на върха за демокрацията в Копенхаген е годишна конференция, която събира политически и бизнес лидери, включително настоящи и бивши правителствени ръководители, от световните демокрации. Той се ръководи от Андерс Фог Расмусен, основател и председател на фондация "Алианс на демокрациите". Расмусен беше генерален секретар на НАТО от 2009 до 2014 г.