14 Ноември, 2024 20:11 3 930 25

Европейската комисия предприе правни действия срещу България заради 3 сериозни нарушения

  • ек-
  • ес-
  • българия-
  • околна среда-
  • иск-
  • отпадъчни води-
  • енергетика-
  • съд на ес

В България 10 големи агломерации с над 10 000 жители не отговарят на изискванията на директивата относно канализационните системи

Европейската комисия предприе правни действия срещу България заради 3 сериозни нарушения - 1
Снимка: Shutterstock

С редовния пакет от решения във връзка с нарушения на европейското законодателство Европейската комисия предприема правни действия срещу държавите членки, които не изпълняват своите задължения, произтичащи от правото на ЕС. Решенията по процедури за нарушения спрямо България са:

Околна среда

Комисията предявява иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за неизпълнение на задълженията, определени в Директивата за пречистването на градските отпадъчни води (Директива 91/271/ЕИО). Градовете (агломерациите) трябва да изградят необходимата инфраструктура за събиране и пречистване на своите градски отпадъчни води. През юли 2017 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България, последвано от мотивирано становище през май 2020 г. Комисията счита, че досега усилията на българските органи са недостатъчни и поради това предявява съдебен иск. В България 10 големи агломерации с над 10 000 жители не отговарят на изискванията на директивата относно канализационните системи. В 20 големи агломерации градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, не се пречистват по подходящ начин. А в 30 големи агломерации България не осигурява по-строго пречистване преди пускането на отпадъчни води в чувствителни зони. Всички тези агломерации трябваше да изпълнят изискванията до 31 декември 2010 г. Въпреки че спазването на директивата е отговорност най-вече на националните органи, България и Румъния са се възползвали от значително финансиране от ЕС за пречистване на градските отпадъчни води чрез проекти по линия на политиката на сближаване.

Когато създаването на канализационна система не е оправдано, по-специално защото това би довело до прекомерни разходи, вместо това могат да се използват индивидуални или други подходящи системи, при условие че те постигат същото равнище на опазване на околната среда. Държавите членки трябва също така да гарантират, че заустванията от пречиствателните станции за градски отпадъчни води, обслужващи агломерации с най-малко 2000 жители, съответстват поне на нивото на вторично пречистване (състоящо се от пречистване на органични вещества в градските отпадъчни води), преди да бъдат изпуснати в околната среда. Ако дадена агломерация зауства отпадъчните си води в чувствителна зона, тя трябва да гарантира, че те са подложени на пречистване, което е по-строго от вторичното. Въпреки че спазването на директивата е отговорност най-вече на националните органи, България и Румъния са се възползвали от значително финансиране от ЕС за пречистване на градските отпадъчни води чрез проекти по линия на политиката на сближаване.

Енергетика и климат

Комисията изпрати официално уведомително писмо на България (INFR (2024) 2253) за това, че не е представила своя окончателен актуализиран национален план в областта на енергетиката и климата (НПЕК) в съответствие с Регламента относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата. Окончателните актуализирани НПЕК са ключови инструменти, за да се гарантира, че държавите членки определят конкретна пътна карта за постигане на договорените цели на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове, енергия от възобновяеми източници и енергийна ефективност. държавите членки трябваше да представят своите окончателни актуализирани НПЕК до 30 юни 2024 г. До момента Комисията е получила 14 окончателни плана. След интензивен обмен на информация след представянето на проектоплановете и приемането на препоръки на Комисията до държавите членки, 13 страни все още не са представили окончателни актуализирани планове, включително България. България разполага с два месеца да отговори на Комисията.

Финансова стабилност, финансови услуги и Съюз на капиталовите пазари

Комисията изпрати мотивирано становище на България (INFR (2024) 0012) за това, че не е уведомила Комисията за пълното транспониране в националното законодателство на изменената Директива за автомобилното застраховане (Директива (ЕС) 2021/2118 за изменение на Директива 2009/103/ЕО). Директивата има за цел да засили защитата на жертвите на ПТП и изяснява обхвата на тази защита, улеснява проверките на задължителната автомобилна застраховка и създава механизъм за обезщетяване на пострадалите в случай на неплатежоспособност на отговорния застраховател. Тя също така улеснява смяната на застрахователите за притежателите на полици, като гарантира еднакво и недискриминационно третиране на удостоверенията за предявени претенции. Срокът за транспониране на директивата в националното законодателство беше 23 декември 2023 г. На 25 януари 2024 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо. Поради липсата на задоволителен отговор Комисията реши да издаде мотивирано становище. България разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ГОСТ

    21 0 Отговор
    ВАРНА ОТГОВАРЯ НА ИЗИСКВАНИЯТА С.РАТ НАПРАВО ВЪВ ВАРНЕНСКОТО ЕЗЕРО,ИМА ХРАНА И ЗА РИБИТЕ МАКАР И ЯДЕНА ВЕДНЪЖ!
  • 3 Сатана Z

    16 2 Отговор
    Нямаме канализация,но имаме екологични кенефи под формата на дупки.Акаш,заравяш и садиш.

    Коментиран от #18

  • 4 Еврофашисти

    24 5 Отговор
    Ще стоим на тъмно и студено заради тия!

    Коментиран от #10

  • 5 Феникс

    25 3 Отговор
    Това си е жив тоталитаризъм със нотки на фашизъм!
  • 6 Последния Софиянец

    28 5 Отговор
    Едни червени комисари в Брюксел които никой не е избирал искат да ни командват как да живеем.
  • 7 Мда

    21 4 Отговор
    Тиквата прибра парите от Европа и сега пак народа ще ги връща.
  • 8 Али Реза

    14 1 Отговор
    Аз имам външен кенеф и отговарям на дерективите на ЕС
  • 9 ТИР

    3 1 Отговор
    Съчетание на знамена, само че по ме кефи когато са еднакви а само по средата да е зелено и синьо,,,
  • 10 Ееее

    7 1 Отговор

    До коментар #4 от "Еврофашисти":

    Е,,, и къпането ще трябва да е с по хладка вода, примерно не по топла от телесната температура,,

    Коментиран от #20, #21, #23

  • 11 Рускиня

    5 4 Отговор
    Руснаците окрадаха модерните тоалетни с чипове от Укрия и уж братя, но не ни изпрстиха някоя и за нас, та сега при клозетния одит да сме добре.
  • 12 няма лошо

    8 0 Отговор
    Ще си ги прихванат от работещите. Тези на хранилката и в санитарния възел нищо не ги засяга.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Лошото

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "САТЪРА НА ХАНА":

    Е,че ние ще платим сметката,данъкоплатците…
  • 16 Гост

    6 0 Отговор
    ..а какво да кажем за тези агломерации където са на ями и няма и идея за обратна вода....наказания за държавата и да ги заставят да го направят...21 век сме. по дяволите...
  • 17 Ксаниба

    0 0 Отговор
    без бетоня и фекало - нема съвремието дермократическо
  • 18 Хи Хи Хии 🤣🤣🤣

    1 13 Отговор

    До коментар #3 от "Сатана Z":

    A ... че това си ни е наследство от онези години, когато беше СССРто.. то в Русия и досега са си така, че и по-зле даже. Извън Москва/ и то центъра/ сутрин е масово явление да си изхвърлят кофите и цукалата направо на пътя..

    Коментиран от #22

  • 19 Шопо

    8 1 Отговор
    Референдум за ЕС и НАТО
  • 20 Ееееее

    1 1 Отговор

    До коментар #10 от "Ееее":

    Те някои, където и да идат, все тая... После и чадър да им опънат да не им пече! Безплатно и вместо тях да дъвчат, не щат ли при всеки режим:D Няма 100 % нищо!
  • 21 Еееее

    1 1 Отговор

    До коментар #10 от "Ееее":

    Коги излязат от кенефа... Някои са кенефни "съфорумци"! Със здраве претенциите ;))))
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Еееее

    1 0 Отговор

    До коментар #10 от "Ееее":

    Сссссссссссс... Искаше да изляза извън нерви! Ееееееето! И без прозорец другия път тоалетните дейностииии!! Да не се окаже, че нивото ти спрямо доста хора е по-викоко! Долу-горе колкото на плажна КЪРПА! Вярно ще ме изкараш извън нерви!!!!
  • 24 Мнение

    1 0 Отговор
    То в София Софийска вода версия излизаше директор фекалиите води в река Новачица и нищо. Не им дреме. Да не говорим, че това не се случва за първи път. Презастраховането и после тръбите не издържат. А Риосв все едно ги няма. Нищо не направиха
  • 25 Студопор

    5 0 Отговор
    И пак - богатите ядат и пият, бедните ще плащат масрафа и безхаберието. Като че на нас да ни е хубаво, че нямаме канализация и пари...
    Да хванете да ми се махат от тоя натресен ЕС!!