Кирил Петков призова колегата си от РСМ Димитър Ковачевски да покаже смелост и да приеме т.нар. френско предложение, което отваря вратите пред Скопие за начало на преговорите за членство в ЕС.
„В края на краищата, знам, че е трудно от политическа гледна точка. И знам, че рискът от сваляне на правителството е голям“, каза Петков в интервю за Politico.eu от Брюксел. Там той е на среща на върха на Европейския съвет.
Премиерът в оставка говори пред изданието малко преди Народното събрание да вземе историческо решение и да даде мандат на Министерския съвет да вдигне ветото над Северна Македония.
"Като политик, човек трябва да реши: каква е моята цел? Дали целта ми е да бъда стабилен? Или целта ми е да водя нацията - да я изведа крачка напред? Това не е удобен избор. Мисля, че това е решението, което Димитър Ковачевски трябва да направи сега. Ако аз бях на негово място, не бих се замислил два пъти. Ако той може да влезе в историята, като отвори вратата за Северна Македония в ЕС, мисля, че това е добро постижение за един министър-председател. Но се изисква смелост“, добави Петков.
Думите му идват в контекста на заплахите от страна на три малки партии в управляващата коалиция на РСМ, че ще напуснат властта и ще оставят Ковачевски без мнозинство при приемане на предложението на френското председателство. Става въпрос за Левия демократически съюз, зелената формация ДОМ и Либералдемократическата партия. За тях документът е „неприемлив“.
Правителството на Петков вече бе свалено с вот на недоверие в сряда, иницииран от ГЕРБ-СДС.
Самият Ковачевски отхвърли френското предложение вчера на срещата ЕС – Западни Балкани в Брюксел. Той вече втвърди тона, след като бе атакуван не само от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ да не приема документа, а и от собствените си партньори. Премиерът на РСМ поиска 5 точки, които да бъдат включени в документа – включително ясна формулировка за македонския език и отпадане на историческите въпроси като критерии в преговорната рамка. Той желае още преговорите между РСМ и ЕС да започнат преди началото на процедурата по изменение на Конституцията, в която да се включат българите.