Отидете към основна версия

831 12

Строги наказания в Япония за онлайн обиди

  • япония-
  • мерки-
  • обиди-
  • онлайн-
  • затвор

Включително до една година затвор

Снимка: Shutterstock

В Япония от утре влизат в сила по-строги наказания за обиди онлайн, включително до една година затвор, предаде Киодо. Мерките са част от усилията на Япония да се справи с тормоза в киберпространството.

С промени в Наказателния кодекс глобата за обидни коментари се увеличава до 300 хиляди йени (2200 долара). Досега това се наказваше със задържане до 30 дни или глоба до 10 хиляди йени. Давността за това престъпление се удължава от една на три години.

Работата по промените на закона бяха ускорени след предполагаемото самоубийство през май 2020 г. на 22-годишната Хана Кимура, състезател по борба и участник в популярното реалити шоу на „Нетфликс“ "Terrace House“. Смята се, че причината е била пороят от обидни коментари по неин адрес в социалните мрежи.

Двама мъже от префектурите Осака и Фукуи бяха глобени по 9 хиляди йени заради обидни коментари за Кимура преди нейната смърт. Изразено бе обаче безпокойство, че наказанията са били твърде леки. Това доведе до искането за промени в наказателния кодекс.

През октомври Законодателният съвет към Министерството на правосъдието предложи на министъра на правосъдието Йошихиса Фурукава наказанията да станат по-тежки. Предложената поправка беше внесена тази година в парламента, но основната опозиция в лицето на Конституционно-демократическата партия и други се противопоставиха на преразглеждането с аргумента, че това може да се използва за задушаване на обективна критика на политици.

На 13 юни законопроектът беше приет на пленарна сесия на горната камара, след като управляващата Либерално-демократическа партия постигна споразумение с опозицията и останалите партии. До три години ще се направи оценка на това как действа законът и ще се реши дали той ограничава свободата на словото.

Фурукава каза на пресконференция вчера, че прилагането на по-строги наказания е важно, защото показва, че обидите в киберпространството са престъпление, на което трябва да се гледа сериозно, и наказанията действат като възпиращо въздействие“. Той също така подчерта, че този ход няма да действа като „неоправдано ограничаване на свободата на словото“.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: