Германия постигна най-висок резултат в класацията на Световния икономически форум (СИФ) за равенство между половете от началото на проучването преди 16 години благодарение на мандата на бившия канцлер, Ангела Меркел, съобщи ДПА.
Германия зае десето място в Доклада за различията между половете през 2022 г. Исландия, Финландия, Норвегия и Нова Зеландия продължават да са начело на класацията, заяви говорител на СИФ.
СИФ взема под внимание икономиката, образованието, здравеопазването и политиката на дадена страна, както и продължителността на управлението на страната от даден правителствен ръководител.
В сравнение с много други държави Германия се е представила добре в областта на политическото участие. По отношение на дела на жените на ръководни постове Германия се нарежда на четвърто място в Европа.
Германия се представя по-слабо по отношение на икономическото участие на жените. В тазгодишната класация Германия е паднала до нивото си от 2009 г., заяви говорителят.
Пандемията от коронавируси е сериозна пречка за равенството между половете, отчасти защото пропорционално повече жени са загубили работата си по време на пандемията, отколкото мъжете.
Ако развитието продължи толкова бавно, колкото досега, ще са необходими още 132 години, преди разликата между половете да бъде преодоляна, заяви WEF.
Меркел управлява Германия в продължение на 16 години и през декември беше наследена от канцлера Олаф Шолц.
Исландия за пореден път беше обявена за най-равнопоставената държава, заемайки първо място в Доклада на Световния икономически форум за глобалната разлика между половете през 2022 г.
Скандинавската държава е преодоляла над 90 % от разликата между половете - и оглавява класацията за 12-та поредна година, от общо 146 икономики в Индекса за глобалната разлика между половете за 2022 г.
Близките съседи на Исландия - Финландия, Норвегия и Швеция - доминират в челната петица, а само четири държави в топ 10 са извън Европа: Нова Зеландия (4-то място), Руанда (6-то място), Никарагуа (7-мо място) и Намибия (8-мо място).
Челната петица не е променена спрямо миналата година, но Литва и Швейцария са изпаднали от топ 10, като техните места са заети от Никарагуа и Германия.