Отидете към основна версия

23 237 114

Троянският кон на Путин в Европейския съюз

  • унгария-
  • виктор орбан-
  • русия-
  • москва-
  • владимир путин

Будапеща е предпазлива да критикува директно Кремъл

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато унгарският премиер Виктор Орбан отприщи расистка тирада по време на годишно обръщение към етническите унгарци в Румъния на 23 юли, в което той твърди, че неговите поддръжници "не искат да станат народи от смесена раса", международната общност се отдръпна ужасено от този лидер на държава-членка на НАТО и Европейския съюз. Един от дългогодишните съветници на Орбан, Зужа Хегедус, подаде оставка след речта, наричайки я "чист нацистки текст... достоен за Гьобелс", пише Foreign policy.

Много други в Унгария бяха по-малко изненадани. Откакто се завърна на власт през 2010 г. със свръхмнозинство от две трети в парламента, което му позволи да разруши унгарската демокрация, Орбан използва този език, за да оправдае дискриминационни политики спрямо имиграцията и малцинствените общности. Единствената малка разлика този път беше, че маската се изплъзна напълно и крайнодесните настроения на Орбан вече са очевидни за света.

По-непосредствено безпокойство през последните дни бе продължаващото подмазване от Унгария на Москва. Миналата седмица 27-те членки на ЕС се съгласиха доброволно да намалят с 15 процента използването на газ. Единственият противник, разбира се, беше Орбан, който нарече хода "още една стъпка към военна икономика".

Същата седмица като речта в стила на Гьобелс, унгарският външен министър Петер Сиярто направи изненадващо посещение в Москва, ход, който разби западните партньори и твърдо циментира мястото на Унгария като единствен съюзник на Русия в Европейския съюз. Позирайки за снимки заедно със своя колега, сияещия Сергей Лавров, Сиярто беше в града, за да поиска още руски газ. "В настоящата международна ситуация най-важното за нас е да гарантираме енергийната сигурност на Унгария", каза той след 90-минутната си среща с Лавров.

От ранните часове на руската инвазия в Украйна в края на февруари, Будапеща е предпазлива да критикува директно Кремъл, въпреки, че осъди военната агресия на Москва, която отне живота на най-малко 10 000 души. Но както неизменно правят след анексирането на Крим от Русия през 2014 г., Орбан и неговата партия Фидес възразиха срещу санкциите срещу руската енергетика. През май Орбан задържа шестия пакет от санкции на ЕС, докато не договори изключение за вноса на руски петрол, доставен по тръбопроводи, за да задоволи нуждите на Унгария. През юли той отново изигра своята роля.

За пореден път лидерите на Европейския съюз и външнополитическите анализатори се питат какво се крие зад почти обсебващото преклонение на Будапеща пред Кремъл, въпреки че руските снаряди продължават да валят върху украински цивилни.

"Има обективни и субективни мотиви зад политиката на Унгария към Русия", каза Андраш Рац от Германския съвет за външни отношения. "Всичко започва с обективните мотивации, като най-важните са енергийните; части от тях са наследени от комунистически времена, главно доставките на нефт и газ. Сред субективните мотиви е възхвалата на Русия като нелиберална държава. Когато Орбан обяви Унгария за нелиберална демокрация през 2014 г., Русия беше спомената като модел на управление.

С около 80 процента от нейния природен газ и 65 процента от петрола, идващи от Русия, Унгария наистина има опасения за доставките, но Орбан умишлено увеличава зависимостта си от руската енергия от години, въпреки че казваше, че страната му ще работи, за да се откачи от прекомерната зависимост от Руски газ през 2018 г. През 2014 г. Будапеща сключи противоречива сделка с Москва за разширяване на ядрената електроцентрала "Пакс" в страната, споразумение, което беше забулено в тайна и не беше обявено за търг.

Ухажването на Орбан също изглежда свързано с желанието да се защитят унгарските активи в Русия, особено тези, свързани с групата MOL, водещата нефтена и газова компания в страната, и банката OTP и двете от които се управляват от богати унгарци, симпатизиращи на Фидес. Когато френският производител на автомобили Renault напусна Русия, той трябваше да продаде своите дялове в руска автомобилна компания за символичната и безполезна 1 рубла.

"Защитата на MOL Group е от ключово значение", каза Рац. "Когато погледнете какво се случи с Renault по-рано тази година, Орбан няма да позволи това да се случи."

Орбан не винаги е бил московски фен. Когато все още беше в опозиция, Орбан беше яростен критик на Москва. През 2007 г. той заклейми, че "петролът може да идва от Изтока, но свободата винаги идва от Запада". Когато на следващата година избухна руско-грузинската война, Орбан бързо осъди Русия и предупреди за прекомерната зависимост от руската енергия. Но тонът на Орбан се промени около 2009 г. и значително след като спечели изборите през 2010 г. Според Сузана Зелени, член на Фидес до 1994 г., е трудно да се разбере точно каква игра играе Орбан с Русия.

"Той въведе тази политика на "степ-денс", където искаше да използва позицията на Унгария в ЕС и също така да достигне до източните сили, по-специално Русия. Той винаги е обяснявал, че това няма нищо общо с бизнеса... но е ясно, че Путин го държи на определен път и той не може да се върне оттам".

Междувременно Орбан също нанесе разрушителен удар по ЕС, демонтирайки съдебната система, манипулирайки някога жизнена демокрация и предизвиквайки гнева на Брюксел. Но лидерите на ЕС изглежда нямат воля да намалят фондовете на ЕС, предназначени за Будапеща, докато смело подкопава върховенството на закона, основна ценност на блока.

Въпреки че това му коства приятели в Европа, отвъд Атлантическия океан републиканците се редят на опашка, за да чуят нелибералния политик. Миналата година водещият на Fox News Тъкър Карлсън водеше шоуто си от Будапеща, а бившият вицепрезидент на САЩ Майк Пенс говори на демографската конференция на Орбан през септември. В четвъртък Орбан ще излезе на сцената на Конференцията за консервативно политическо действие в Далас заедно с близък приятел, бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. В реч, озаглавена "Как се борим", Орбан ще се отдаде на любезната аудитория с крайнодесен уклон, дори ако е нужно да запази проспериращата си любов с Путин в тайна.

Източник: Foreign policy / News.bg

Поставете оценка:
Оценка 3 от 95 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания