Отидете към основна версия

1 182 15

Бедността в Италия достига своя пик през 2021 г. по данни на „Каритас“

  • италия-
  • бедност-
  • бедни хора

Според доклада през 2021 г. 1,96 милиона семейства в Италия са били в крайна бедност, като това се равнява на 5 571 000 души или 9,4% от населението в Италия

Снимка: Shutterstock

През 2021 г. бедността в Италия достигна най-високото регистрирано някога ниво, надхвърляйки предишния пик от 2020 г., когато започна пандемията от Ковид-19. Това твърди 21-ият доклад за бедността и социалното изключване на католическата благотворителна организация „Каритас“, публикуван днес по случай Международния ден за изкореняване с бедността, предаде агенция АНСА.

Според доклада през 2021 г. 1,96 милиона семейства в Италия са били в крайна бедност, като това се равнява на 5 571 000 души или 9,4% от населението в Италия.

Засегнатите са повече в по-бедните южни региони на страната, където 10% от домакинствата са в състояние на крайна бедност, спрямо 9,4% в това положение предишната година.

В по-богатия север и по-специално на северозапад, от друга страна, има „значителен“ спад на хората в крайна бедност - от 7,9% през 2020 г. на 6,7% през 2021 г., обяви Каритас в своето проучване, озаглавено „Слабата връзка“.

„Каритас“ е орган на Италианския епископски съвет, според който правителствените добавки за борба с бедността, т.нар. „гражданска надница“ за базов доход, достигат само до 44 % от изпадналите в крайна бедност и трябва да бъдат разширени, за да обхванат и останалите.

Според „Каритас“ икономическият компонент на мярката трябва да бъде подкрепен с адекватни процеси за социално включване. Встъпващото в длъжност италианско правителство обаче обеща да го отмени частично, като нарече мярката „социален метадон“.

Опозиционните партии заявиха, че е много вероятно да се стигне до „социална катастрофа“, ако новият премиер Джорджа Мелони изпълни обещанието си да отложи закона за базовия доход.

Мелони обяви, че дясното ѝ правителство ще предложи на хората алтернативни мерки, които не са просто подаяния, а ще им помогнат по-добре да си намерят работа.

Папа Франциск също се присъедини към гласовете, призоваващи за изкореняване на бедността. Той се обърна към група испански бизнесмени, с думите, че най-добрият начин за борба с бедността е създаването на нови работни места.

Източник: БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: