Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси е разочарован, че организацията му не е в състояние да наблюдава ядрената програма на Иран от почти две години, съобщава ТАСС.
"Иран има достатъчно материал, за да създаде повече от една атомна бомба", подчерта той в Политехнически университет на Милано, предаде news.bg.
"Към днешна дата Иран разполага с достатъчно ядрен материал, за да създаде повече от една бомба. Това не означава, че правят бомба, но е необходима пълна прозрачност", уточни Гроси.
"МААЕ продължава да работи за контрол на използването на ядрени материали от Иран. Ние предоставяме на страната всяка възможност да изясни нашите съмнения и да предостави липсващата информация. За съжаление, от 23 февруари 2021 г. Иран не спазва своите задължения, така че от почти две години МААЕ не може да извършва проверки и да наблюдава работата по обогатяването на уран", добави той.
В интервю за италианския в. "Република" шефът на МААЕ отбеляза, че "ситуацията с Иран в момента е сложна". "Планирахме посещение за края на ноември, за да инспектираме три съоръжения, но Иран спря мисията. Ситуацията е в застой, като Иран обяви, че е утроил производството на обогатен уран", отбеляза Гроси.
През 2015 г. петте постоянни страни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия подписаха Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) с Иран, за да се справят с кризата около ядрената му програма. През 2018 г. обаче тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп реши да напусне споразумението и Вашингтон наложи най-широките си санкции срещу Техеран.
Настоящият лидер на САЩ Джо Байдън многократно е заявявал подкрепата си за връщане на страната му към ядреното споразумение. От април Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена за съживяване на ядрената сделка в оригиналната ѝ форма.
През ноември Иран заяви, че ще преразгледа споразуменията си с МААЕ в светлината на приемането на резолюция, призоваваща Техеран незабавно да обясни произхода на ядрения материал, открит по-рано в няколко ядрени обекта в страната, и да предостави достъп до тях.
Документът е изготвен от САЩ и три европейски държави - Обединеното кралство, Франция и Германия. Иран обаче го възприе като инструмент за оказване на политически натиск върху ислямската република. Впоследствие страната започна да обогатява уран до 60%.