САЩ заявиха, че новият таван за цената на руския петрол "незабавно ще намали най-важния източник на приходи за Путин", предаде БНР.
Американският министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че таванът, който беше официално одобрен от западните съюзници в петък, е договорен след месеци упорита работа.
Този таван не позволява на държавите да плащат повече от 60 долара за барел за изнесения по море суров руски петрол.
Той трябва да влезе в сила на 5 декември или скоро след това.
От този таван ще имат полза най-вече страните с ниски и средни доходи, които бяха силно засегнати от високите цени на енергията и храните, посочи Йелън.
Тя каза още, че това допълнително ще ограничи финансите на руския президент Владимир Путин и ще "ограничи приходите, които той използва, за да финансира своята брутална инвазия".
"Тъй като икономиката на Русия вече се свива и бюджетът ѝ все повече изтънява, таванът на цените незабавно ще намали най-важния източник на приходи за Путин“, посочи Йелън в изявление.
Въпросът за таван в цената на руския петрол влезе в дневния ред на Г-7 (САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Италия, Канада, Япония) през септември с цел да бъдат намалени финансовите възможности на Москва да води война в Украйна.
Европейският съюз одобри тавана в петък, след като Полша се съгласи да отстъпи. Варшава даде подкрепата си, след като получи уверения, че таванът ще бъде държан на 5% по-ниско ниво от пазарните цени.
Имаше твърдения, че ЕС иска таван в диапазона $65-70, но той е бил отхвърлен от Полша, както и от Литва и Естония, като твърде висок.
В съвместно изявление Г-7, ЕС и Австралия казват, че решението за въвеждане на таван е взето, "за да се попречи на Путин да печели от военната агресия срещу Украйна".
Русия осъди въвеждането на таван за цената на петрола ѝ и обяви, че няма да прави доставки за страни, които са го въвели.
Леонид Слуцки - председател на комисията по външни работи на Държавната дума, заяви, че .с въвеждането на непазарен таван Европейският съюз застрашава собствената си енергийна сигурност.
Цената от $60 за барел е с около $7 под настоящата цена на сорта "Уралс", който Русия изнася. ЕС се договори таванът да се нагажда според колебанията в търговията, така че да е винаги с 5% под пазарната цена.
Товари с по-висока цена няма да бъдат превозвани и застраховани от европейски компании.
Говорителят на Белия дом Джон Кърби приветства съгласието между европейците, което според него ще ограничи способността на Кремъл да финансира военната си машина в Украйна.
Списание "Икономист" обаче предупреждава, че след 5 декември, когато влизат в сила частичното ембарго за продажбите на руския нефт в ЕС и ценовият таван върху глобалните продажби, може да се стигне до бурен ръст в цените на черното злато.