Европейският съюз и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) ще проведат първата си среща на върха днес, с цел задълбочаване на икономическите връзки, като европейските лидери настояват за твърд, общ език, критичен към Русия, съобщава "Евроактив".
Лидерите на 27-те държави от ЕС и девет от десетимата лидери на АСЕАН са поканени на честване на 45 години дипломатически отношения. Мианмар, управляван от военна хунта, е изключен от срещата. Останалите членове на АСЕАН са Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.
Лидерите са готови да обсъдят области на бъдещо сътрудничество, включително търговия, зелен и цифров преход и здравеопазване. Двата блока вече подписаха споразумение, което позволява на техните авиокомпании да разширяват услугите по-лесно.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен възнамерява да отдели 10 милиарда евро публични средства до 2027 г. за инвестиции в проекти в АСЕАН, като например във възобновяема енергия и устойчиво земеделие.
"Виждаме голямо търсене в региона за диверсифициране на техните източници на инвестиции и работа с надеждни партньори", заяви служител на ЕС за региона.
ЕС иска да разшири търговските си връзки отвъд споразуменията си за свободна търговия със Сингапур и Виетнам и преговорите с Индонезия.
Европейският съюз настоява за изявление, в което войната в Украйна да бъде описана като акт на агресия от страна на Русия. Представител на ЕС посочи, че блокът е много положителен относно перспективите за подобна формулировка, но същевременно призна, че задачата не е лесна.
Необходимо е европейците да се свържат отново с АСЕАН - една от най-динамичните зони в света, отбеляза френското президентство.
ЕС упражни дипломатически натиск за активизиране на глобален фронт срещу Москва, тъй като руската инвазия оказа икономическо и политическо въздействие в целия свят.
Сингапур наложи санкции на Москва, докато при гласуването в ООН през октомври Лаос, Тайланд и Виетнам се въздържаха да осъдят анексирането на украински региони от Русия.
Миналия месец лидерите на страните от Групата на Г-7 се съгласиха на среща, председателствана от страната член на АСЕАН Индонезия, че "повечето членове" осъждат войната.
Различните възгледи доведоха до остри спорове за окончателна декларация. Представител на ЕС посочи, че в крайна сметка Брюксел е доволен, че е изпратил "кристално ясно послание" за необходимостта от зачитане на суверенитета и независимостта на Украйна.
Докато Европа настоява за по-твърд отговор на Русия, над срещата е "надвиснал" още един световен гигант - Китай.
Претенциите на Пекин спрямо Южнокитайско море го изправиха срещу някои съседни страни и предизвикаха опасения в Европа относно търговските потоци през ключовата глобална транспортна артерия.
Китай обаче остава най-големият търговски партньор за АСЕАН и мнозина в региона се притесняват да се дистанцират от своя гигантски съсед.
ЕС се стреми да се представи като надежден партньор за динамичните икономики на Югоизточна Азия на фона на нарастващото съперничество между Пекин и Вашингтон.
ЕС и АСЕАН са третият по големина търговски партньор помежду си. Европа гледа на региона като на ключов източник на суровини, поради което иска да увеличи достъпа му до своите процъфтяващи пазари.
Държавите от ЕС искат да диверсифицират ключовите вериги за доставки далеч от Китай, тъй като войната в Украйна открои уязвимостта на Европа.
10-те милиарда евро за региона в рамките на стратегията на ЕС до голяма степен са замислени като противотежест на щедростта на Китай.
Източник: News.bg