15 Ноември, 2024 18:18 2 378 26

Непосилна задача: Да намериш квартира за студент в Германия

  • германия-
  • студенти-
  • общежитие

Особено в университетските градове търсенето е двойно по-високо от предлагането, а частните квартири са се превърнали в истински лукс

Непосилна задача: Да намериш квартира за студент в Германия  - 1
Снимка: Shutterstock

Студентските общежития в Германия не са достатъчни, за да поберат всички кандидати. Особено в университетските градове търсенето е двойно по-високо от предлагането. Частните квартири пък са се превърнали в истински лукс.

"Търся спешно стая в студентски апартамент във Франкфурт" или "Имам нужда от стая – все едно къде": в интернет е пълно с подобни обяви, особено в началото на семестъра. Те показват с какво отчаяние са изпълнени търсещите в Германия, ситуацията е особено напрегната в големите градове като Франкфурт на Майн, отбелязва AРД.

А ако някой бъде споходен от късмета да си намери частно жилище под наем, ще трябва да плати висока цена за него: стая в жилище за студенти във Франкфурт струва средно 680 евро. Но има и по-високи наеми – например в Мюнхен, където средната цена е 790 евро, информира германската обществено-правна медия.

„В контекста на постоянно покачващите се нива на наемите студентите са заплашени от нова форма на социален подбор“, казва по този повод пред AРД Матиас Анбул от Германската студентска мрежа. В бъдеще все повече ще важи: „Мога да следвам само там, където все още мога да си позволя наема“.

Търсенето е двойно по-голямо от предлагането

Във Франкфурт на Майн това определено се усеща, казва за AРД Тимо Венингер от Студентската комисия към университета „Гьоте“ във Франкфурт. Той е категоричен, че има нужда от повече финансови стимули за осигуряването на студентски жилища на приемливи цени.

Германската студентска мрежа във Франкфурт е разпределила 3700 места в студентски общежития, но има нужда от двойно повече, казва представителят на мрежата Конрад Цюндорф. „В момента разходите за строителство са много високи, а общественото финансиране не ги догонва.“

По подобен начин стоят нещата и в другите университетски градове: в Мюнхен чакащите за жилище в общежитие са 11 500, в района на Нюрнберг са 3500, в Хайделберг липсващите места са 2500.

Частно студентско общежитие

Частните наемодатели нерядко се възползват от ситуацията. Така например тази година във Франкфурт отвори врати най-голямото частно студентско общежитие в Европа, пише AРД. Там на разположение на студентите са над 1000 изцяло мебелирани стаи, придружени от множество екстри като игрални маси, кино, футболно игрище и дори двор с кокошки, чиито пресни яйца могат да бъдат поръчани за закуска чрез специално приложение.

Всичко това обаче не е евтино – миниапартаментите с площ от 18 кв.м струват от 650 евро нагоре с включени режийни разноски. Търсенето е голямо, казват пред германската обществено-правна медия собствениците – още в началото на семестъра 70 процента от жилищата са били заети. Очакванията са до края на годината да бъдат запълнени всички места.

Макар 150 от стаите да са субсидирани и да се предлагат на по-ниска цена, в Студентската комисия не смятат, че това е достатъчно. „Имаме нужда от жилища на приемливи цени за студентите“, подчертава Тимо Венингер. А това няма да стане, ако нещата се оставят в ръцете на частни играчи на капиталовия пазар.

"Леглова борса" като краткосрочно решение

За всички първокурсници, които още не са си намерили жилище на подходяща цена, от Студентската комисия предлагат един вид „леглова борса“. В нея други студенти, които в момента имат свободно легло или за няколко дни ще бъдат извън жилището си, могат да предоставят място за спане на нуждаещите се. Но това не е трайно решение за първокурсниците.

А намирането на подобно решение остава трудно, тъй като тези, които си търсят жилище на прилична цена, с всеки следващ ден стават все повече, коментира AРД.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 нормално

    16 0 Отговор
    Навсякъде по света е така..... квартири много,но скъпи

    Коментиран от #6

  • 2 Как ще намериш квартира

    10 27 Отговор
    като, 4 милиона руски роба бъхтят в германските заводи и 1 милион наташки, бъхтят в немските бардаци!

    Коментиран от #5, #12, #15

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Иван

    6 3 Отговор
    Кой е Нарко Рубио?
  • 5 Някой си

    17 1 Отговор

    До коментар #2 от "Как ще намериш квартира":

    Ами гостите от близкия изток ги забравяш нещо. То освен руснаци сигурно и украинци има сред руснаците. Жив и здрав да си.

    Коментиран от #9

  • 6 1302

    19 3 Отговор

    До коментар #1 от "нормално":

    Не са поскъпнали квартирите, а са поевтинели парите
  • 7 Всичко има

    16 2 Отговор
    Но пък има за бежанци.
  • 8 Сатана Z

    6 4 Отговор
    Да ходят в Украйна.Там има квартири и университети.И много вдовички за това-онова.

    Коментиран от #19

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 ЕСССР

    18 2 Отговор
    Затова Германия си внася готови "инженери" от третия Свят по повеля на Мути Меркел! Сегашните германистанци, ще работят за тях и те така! Хвала, на Другарката Урсула и да живей ЕСССР!
  • 11 ама вие сега ли разбрахте

    9 1 Отговор
    то да беше само за студент а то е за
    всеки чужденец
  • 12 ти имаш

    6 0 Отговор

    До коментар #2 от "Как ще намериш квартира":

    максимум 2 гънки в мозъка
  • 13 Защо пишете глупости

    7 8 Отговор
    Никъде по света ,освен у българско, студенти не живеят по частни квартири, това не са някакви гастарбайтери. Всеки нормален университет има кампус с достатъчно места за всички. Ако студентът покаже резултати, престоят и следването са му безплатни. Единствено у нас чуждите студенти, особено тези от медицинските ни вузчета, наемат квартири , в които се отдават на всичко друго, освен на учене.
  • 14 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    6 6 Отговор
    Щом казвате .....може и така да е.Съпругата ми днес е в германия.В Студентския град-фрейбург заедно с дъщеря ми си намериха квартира за 4 дни...Пътуването от Потсдам до фрейбург с влак.....отиване връщане е 60€....Вижте на картата и кажете за това разстояние скъпо ли е.Единственно мога да зарадвам ...някой от вас...влакът имаше закъснение около час!ПС.Не знам какво целите плюейки по ,Германия, но Германия е винаги над ВСЕки!

    Коментиран от #16, #26

  • 15 Ганко

    7 4 Отговор

    До коментар #2 от "Как ще намериш квартира":

    Работим в кланницата на Германия, 12 часа на ден 6 дена седмично. Поляците са ни началници. Собственника немец с удоволствие обслужва белите хора Руснаците. Пенка също ги обслужва. Дават добьр бакшиш.
  • 16 Хасан Хамбург

    9 1 Отговор

    До коментар #14 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":

    Изкарали са късмет. Само 1 час закъснение ! Необичайно малко.
  • 17 Мскв

    5 0 Отговор
    големият град е голяма набутвация
  • 18 в Мюнхен, където средната цена е 790 евр

    4 3 Отговор
    А то от тези пари половината отиват за отопление, ток, вода, почистване на стълбището и двора, поддръжка... т.н. "топли разходи"!
    И точно тука е ключът от бараката. За да се строи повече и да има повече жилища на достъпна цена на наемателите, то трябва "студеният наем" да е достатъчно приемлив за собствениците. А то какво му остава от тези 790 евро, ако 400 евро са си чисти разходи, свързани с наемателя? И държавата като вземе данък на имота и застраховките по него... Кой луд ще строи жилища с цел да "печели" нещо от тях???
    По принцип приемлива цена на жилище за даване под наем е, ако в рамките на 7 години то може напълно да се изплати с получаваният наем от него. А в големите градове под 300 000 евра вече няма изобщо жилища. Е, за това няма и да има. Наема трябва да е поне 2000 евро, за да ме накарат, като инвеститор да строя и да давам под наем... Особено по новите "зелени правила", отоплението и топлата вода да са на топлопомпи и т.н..

    Коментиран от #21

  • 19 Варненец

    2 6 Отговор

    До коментар #8 от "Сатана Z":

    В Рашка са повече и квартирите и вдовиците. Но някак си никой не иска да ходи там.
  • 20 В ГДР нямаше

    9 2 Отговор
    такъв проблем. За всички студенти имаше място в студентско общежитие, а месечния наем беше символичните 10 източни марки, или 3 български лева.

    Коментиран от #22

  • 21 Тремор

    3 1 Отговор

    До коментар #18 от "в Мюнхен, където средната цена е 790 евр":

    Трябва наемът да е 5000 евро за миризливата ти квартира. Лакомията на разни рентиери няма граници.

    Коментиран от #23

  • 22 Абе ГДР-то си беше

    9 1 Отговор

    До коментар #20 от "В ГДР нямаше":

    народна република.
    При стипендия на студента от 640 марки, само 10 ти стува месечният наем. За храна на корем най-много 100-170 марки на месец. А ако ходиш по ресторанти всеки ден, пак ти оставаше от стипендията на края на месеца.
  • 23 Ти строил ли си

    5 3 Отговор

    До коментар #21 от "Тремор":

    някога в Германия?
    Много знаеш. Ела и мини през всичките процедури, строи и после си давай имотите, както искаш и ми се прави на майстор!
    Едва ли си виждал някога и 50 000 евро на куп, ама много говориш!
  • 24 Стенли

    0 2 Отговор
    Продавам панелката е София и купувам една стая в Германия и съм си управил живота
  • 25 Ивчо

    0 0 Отговор
    Няма такава мизерия. Германия е пълна дупка просто. Добре, че тук не сме така.
  • 26 анонимен

    3 0 Отговор

    До коментар #14 от "ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ":

    Ти в други държави живял си ? Германия е гола вода, ха-ха-ха.
Новини по държави: