Отидете към основна версия

1 153 3

Румъния: Ветото срещу членството ни в Шенген остава неоправдано

  • румъния-
  • шенген-
  • богдан ауреску

В същото време румънският външен министър Богдан Ауреску отбелязва, че никога страната му не се е ползвала с по-силна подкрепа от страна на европейските партньори

Ветото на Австрия срещу присъединяването на Румъния към зоната за свободно движение "остава неоправдано в една Европа на принципите и добросъвестното сътрудничество", заяви румънският външен министър Богдан Ауреску в интервю за агенция Аджерпрес, цитирано от БТА.

"Трябва да се каже, че никога в историята на този въпрос през последните 11 години Румъния не се е ползвала от по-силна и по-гласна подкрепа от страна на европейските партньори, страните членки и европейските институции за присъединяването си към Шенген", подчерта той.

Ауреску уточни, че промяната в отношението на страни като Германия, Франция, Нидерландия и Финландия, които бяха известни с резервираната си позиция в миналото, "беше мотивирана и от твърдия и незабавен отговор на Румъния по отношение на ситуацията в Украйна, както и от усилията, които Румъния предприе в този период, за да докаже, че мястото ѝ е в Шенген".

"Рязката смяна на позицията на Австрия по този въпрос на 18 ноември, само два дни след декларацията от форума в Залцбург, не само, че не можеше да се очаква, но и изненада всички европейски партньори и дори коалиционните партньори в Австрия. Нямаше преди това никакъв сигнал за противопоставяне на Австрия", отбеляза той.

Що се отнася до аргумента за нелегалната миграция, на който се позовава Виена, Ауреску подчерта, че "Румъния не се намира на западнобалканския маршрут на нелегалната миграция и освен това не е значим източник за вторични (миграционни) движения в рамките на ЕС".

На въпрос дали след отрицателния вот "в пакет" за Румъния и България се разглежда и вариантът за отделна оценка на двете страни в бъдеще, Ауреску напомни, че Румъния и България са задвижили заедно процедурите, които доведоха до включването на темата в дневния ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8 декември и че двете страни изразиха готовност да приемат доброволно експертен екип, координиран от Европейската комисия. Тези посещения доведоха до изготвянето на изключително благоприятни доклади както за Румъния, така и за България, отбеляза той.

Ауреску напомни също, че на 8 декември Нидерландия гласува против присъединяването към Шенген на България и че "в подготовката на Съвета по правосъдие и вътрешни работи бяха подготвени формули, които ако бяха приети от всички участници в преговорите, щяха да доведат не до разделяне, а до раздалечаване във времето, тоест влизане на двете страни в различни интервали от време - Румъния по-бързо, България - по-късно, в зависимост изпълнението на поставените условия".

"Положихме и ние, и България огромни усилия, за да убедим европейските партньори, че спазваме шенгенското законодателство и че действаме в полза на ЕС. Разбира се, че искаме да бъде намерено решение и за двете страни членки и съм убеден, че и двете ще продължим да предоставяме всички аргументи на нашите партньори в този смисъл", посочи още Ауреску.

Той отбеляза, че са погрешни твърденията, че целият процес трябва да започне отново от нулата и изтъкна, че Румъния е спечелила "много уважение и симпатия" на 8 декември.

"Надграждаме върху това, което вече е постигнато. Не е необходимо да се възобновяват мисиите за оценка, няма нужда да се възобновява процедурата в Европейския парламент. Имаме пълната подкрепа на страните членки и европейските институции. С твърдото поведение на 8 декември спечелихме много уважение, симпатия и имаме много добра инерция на европейско ниво. Разговаряхме вече с настоящото чешко председателство и с бъдещото шведско председателство. Всички пътища за действие ще бъдат използвани", изтъкна Ауреску.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: