В контекста на падащите приходи на компаниите и спада на износа силната рубла, която изигра своята роля през втората половина на изминалата година, вече не е необходима. Това заяви първият вицепремиер Андрей Белоусов в интервю за телевизионния канал "Русия 24", предава Интерфакс.
Той обясни, че проблемите на износителите правят курса на долара на ниво 70-80 рубли по-благоприятен за икономиката, особено по отношение на инвестициите. В края на краищата общото ниво на доходите намалява, което означава, че падналата руска валута ще подкрепи приходите на компаниите в рубли, включително бюджетните приходи.
В момента рублата коригира позицията си след рязък спад. Преди началото на основната търговска сесия на 27 декември доларът падна до ниво от 68,5 рубли, а еврото - до 73 рубли.
Позицията на Белоусов съвпада с мнението на заместник-председателя на Централната банка Алексей Заботкин, който също свързва падането на рублата с намаляване на приходите от продажба на въглеводороди. Тази ситуация възникна след 5 декември, когато влезе в сила ембаргото на ЕС за офшорни доставки на руски петрол и таван на цената от 60 долара за барел.
На друго мнение от тях е министърът на финансите Антон Силуанов, който обясни динамиката на руската валута с ръста на вноса и в резултат на това повишеното търсене на валутата. Но въвеждането на ограничения върху руския петрол, смята министърът, почти няма ефект върху износа.
Белоусов говори за необходимостта от намаляване на руската валута до нивото от 70-80 рубли за долар в края на юни. Първият вицепремиер подчерта, че рублата трябва да падне до оптималния обменен курс възможно най-бързо, но в този момент става въпрос за развитие на вътрешното производство и увеличаване на инвестициите, а не за намаляване на приходите от продажба на петрол и газ.
Източник: Интерфакс