Отидете към основна версия

3 080 30

The Guardian: Евгений Пригожин все повече дразни Кремъл и рискува да бъде разлюбен от Путин

  • евгений пригожин-
  • вагнер-
  • русия-
  • кремъл-
  • владимир путин

Групата "Вагнер" на Пригожин е била удобен актив за Кремъл в Украйна, но сега олигархът рискува позициите си със свръхамбициите си

Ръководителят на "Вагнер" Евгений Пригожин призна, че неговата групировка от наемници е изправена пред трудности в Украйна и че скоро ще "намали" размера си, на фона на все повече доказателства, че политическото ѝ влияние в Кремъл намалява, съобщава "Гардиън".

"Броят на подразделенията на "Вагнер" ще намалее, а също така вече няма да сме в състояние да изпълняваме обхвата на задачите, които бихме искали да изпълняваме", заяви Пригожин пред група провоенни блогъри и журналисти от държавните медии. "Всички сте чували, че набирането на пленници за нашите редици е спряно", добави Пригожин.

Мълчалива преса

Коментарите на основателя на „Вагнер“ следват неотдавнашното съобщение, че наемническата групировка вече няма да набира затворници от затворите, за да се бият във войната, с което се слага край на продължилата месеци кампания, в която Вагнер привлече около 40 000 осъдени, излежаващи присъди в руски затвори. Руският олигарх не е предложил обяснение за обявяването на края на кампанията за набиране на войници, но според наблюдатели този ход е част от засилващото се противодействие срещу него от страна на руските служби за сигурност, пише „Гардиън“.

Пригожин, който е спечелил богатството си от кетъринг за руската армия и който миналата година призна, че е основал групата "Вагнер" след години на укриване, придобива все по-значима роля във войната, като войските му участват в някои от най-тежките сражения на Русия в Източна Украйна. Миналия месец групата "Вагнер", която сега е съставена предимно от затворници, превзе украинския град Соледар - първата териториална придобивка на Москва от лятото насам. „Вагнер“ също така е в челните редици на продължаващата вече месеци битка за превземане на съседния град Бахмут - битка, за която Пригожин заяви в сряда, че "не върви толкова бързо", колкото му се иска.

В конфликт с елита на Кремъл

В тънко завоалирана критика към руското министерство на отбраната Пригожин заяви, че "ужасната военна бюрокрация" е попречила на „Вагнер“ да завладее Бахмут до края на годината. "Другите части не проявяват активността, която трябва да проявяват. Ако имаше три до пет групи като „Вагнер“, ние вече щяхме да сме стъпили в река Днепър", каза той.

От началото на войната Пригожин многократно влиза в конфликт с ръководството на армията, включително с началника на Генералния щаб Валери Герасимов и министъра на отбраната Сергей Шойгу. Готовността му да се конфронтира с отбранителното ведомство го катапултира в очите на обществеността, превръщайки се в популярна фигура сред провоенните руски ултранационалисти, които по същия начин критикуват военното ръководство.

Вентилът за затворници е затворен

Има все повече признаци, че Кремъл е предприел стъпки за ограничаване на това, което смята за прекомерно политическо влияние на олигарха. Миналия месец Русия назначи Герасимов за главнокомандващ на войната в Украйна на мястото на Сергей Суровикин, за когото се смята, че е близък съюзник на Пригожин, отбелязва "Гардиън".

Няколко групи за защита на правата на човека съобщават, че Министерството на отбраната вече е поело ролята на Пригожин по набирането на затворници - на практика лишавайки групировката от основния ѝ източник на работна ръка.

Грешките на Пригожин

"На Пригожин не му липсват врагове", казва Татяна Становая, директор на компанията за политически анализи R.Politik. "Атаките на бизнесмена срещу чиновници, депутати и политически партии не му спечелиха благоразположението на елита, който смята, че самостоятелността, амбициите и реториката на Пригожин не са нищо повече от заплаха за държавата", казва анализаторът.

Според нея групата "Вагнер" на Пригожин е била удобен актив за Владимир Путин в Украйна, но сега олигархът рискува позициите си със свръхамбициите си.

"Вагнер“ трябва да работи изключително в интерес на държавата и да избягва светлината на прожекторите. Тя не бива да има собствени инициативи и със сигурност не бива да има политически дневен ред", каза Становая. "До неотдавна Пригожин действаше именно по този начин. Но сега той не само се превърна в публична личност, а и видимо се превръща в пълноправен политик със собствени възгледи", казва анализаторът.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания