Отидете към основна версия

2 682 80

С портрета на Сталин Русия филтрува и с Китай, и със Запада

  • сталин-
  • годишнина-
  • русия-
  • комунизъм-
  • терор

Не можем ли да забравим и да оставим генералисимуса да почива в мир

Снимка: БГНЕС/EPA

На 5 март преди 70 години светът узнава за смъртта на Йосиф Висарионович Сталин и макар и да има спекулации кога точно е смъртта на тоталитарния лидер, тази дата е възприета като датата за неговата смърт. Днес Комунистическата партия в Русия организира церемония за отбелязване на 70-годишнината от смъртта на Сталин близо до Кремълската стена на Червения площад в Москва, където и до този момент има негов паметник. Виждаме го покрит с венци и цветя, а опашката на поклонението е впечатляваща.

Годишнината от смъртта се отбелязва от почти всички руски агенции и сайтове (изключение може би прави държавната ТАСС, където не успяхме да открием материал), но особено впечатление прави един от материалите в Агенция Новости, цитирани от news.bg.

Как възприемат Сталин днес в Русия - коментарът на Петър Акопов се позовава на "низовото" възприятие, на разбирането на широките народни маси - руснакът продължава да живее във Великата отечествена война, а Сталин е знаме на голямата битка, бич за корупцията и предателите, мечът за наказание за прогнилите елити и строител на справедлив ред, а и на нов световен ред.

Озаглавен "Повече от история: Сталин се превърна в оръжие в битката между Русия и Запада", материалът се отличава с коментарния си характер и се вписва напълно в десетилетната вече тенденция за реабилитация на образа на тоталитарния лидер. Но и не само гледа назад и обобщава, а поставя Йосиф Висарионович в днешния контекст на обръщането на Руската федерация към Азия, и по точно към Китай, и издига образа на Сталин като знаме в противопоставянето Русия - Запада.

С научно-популярна цел News.bg представя без коментар и редакция материала на Петър Акопов от агенция Новости:

Преди седемдесет години умира Сталин - това не е малко време, особено при положение, че самият Сталин е живял 74 години. Дали обаче Сталин просто остава достояние на историята - наред с Ленин, Николай II или Петър Велики? Не, той все още е актуален, защото към него се обръщат, призовават го, страхуват се от него, сравняват се с него. И то не само в Русия, но и в света. И вече не става въпрос за реалната историческа фигура на Йосиф Висарионович Джугашвили - Сталин, а за мита, в който се е превърнал. Този мит все още се използва във войната - идеологическа и информационна.

Най-популярното сравнение-формула в момента е "Сталин - Хитлер" и "Сталин - Путин". Първото се използва от Запада и от нашите космополити с пламенни антисъветски възгледи: изчадие адово, убиец, провокатор на война, който превзе половин Европа. Второто е популярно както на Запад, така и у нас, но докато нашите опоненти го използват като продължение на аналогията с Хитлер, за да се стигне до "Путин е Хитлер", у нас сравнението със Сталин идва като комплимент за Путин или като упрек, че Путин все още не е "достатъчно Сталин". Както във всяка битка на значенията и образите, истинският Сталин не е твърде важен - важен е образът и митът.

Тоест, оказва се, че има два образа на Сталин, които водят битка помежду си: в нашата страна Сталин е победителят, строителят на мощна и справедлива държава и нов световен ред, а на Запад - Сталин е тиранинът на собствения си народ и потисник на народите на Европа. От това кой Сталин ще победи зависи не само съдбата на Русия, но и бъдещето на Европа и останалия свят. Така че защо той е толкова важен? И защо Русия не може да се откаже от Сталин поне в тази битка на митовете?

Не можем ли да забравим и да оставим генералисимуса да почива в мир - нима са малко другите значими фигури в нашата история, около които да се обединим при конфронтациятя си със Запада? Защо трябва да защитаваме лидер, чийто ръце наистина са оцапани с кръвта на сънародници и дори и апологетите му са принудени да признаят това, макар и да го оправдават, че е отишъл отвъд революцията, принуден от времето и обстоятелството. Всички тези въпроси биха имали смисъл, ако нашата страна вече два пъти не се беше отрекла от Сталин - с опустошителни последици.

За първи път Сталин е отхвърлен три години след смъртта му, когато Хрушчов започва публична борба срещу култа към личността и последиците от него. Да осъдим репресиите - които ни струваха милиони животи не само на "червената номенклатура", но и на обикновените граждани, включително и на остатъците от "експлоататорските класи" - беше правилен ход. Но отказа от масовите репресии се случи още по времето на Сталин - те бяха предимно през втората половина на 30-те години, така че в това нямаше кой знае каква революция. И така осъждането и разобличаването на довчерашния лидер се превърна в разправа на мишки с умрял лъв - мащабите на Хрушчов и Сталин така или иначе бяха твърде несравними, а и във всичко това имаше и известен реваншизъм.

Победителят в последната война първо е развенчан, а след това е превърнат в мълчалива фигура: след Хрушчов (в годините на Брежнев) Сталин вече не е много руган - просто се стараят да не го споменават, освен в редките случаи в игрални филми за войната. В резултат на това по време на перестройката внезапно появилият се Сталин се превърна в таран срещу КПСС и СССР - разкриването на негови реални и измислени зверства не само засенчи всичките му заслуги, но и го превърна във "втори Хитлер". Приносът на антисталинската кампания за разпадането на Съветския съюз не може да бъде надценен.

И безразсъдното развенчаване на Сталин има и геополитически аспект: именно с него започна разривът на страната ни с нейния основен съюзник - маоистки Китай. Пекин не разбираше защо "големият брат" така безочливо потъпква фактическия създател както на своята държава, така и на цялата световна комунистическа система. Идеологическите спорове в крайна сметка доведоха до разрив и конфликт с огромни геополитически последици. Ако през 50-те години на ХХ в. в СССР беше приложена и по отношение на Сталин формулата на китайците към Мао - Мао е бил прав на 70%, а е грешал на 30% - то историята (и не само съветската и на съветско-китайските отношения, но и световната история) можеше да поеме по съвсем друг път.

И така спорът за Сталин се превърна в инструмент преди всичко за разрушаване на връзките между Москва и Пекин, след това и на самия СССР. А след това и нашите ултралиберални кръгове искаха да извършат "окончателна десталинизация", т.е. напълно да демонизират и табуират образа на Сталин.

Но нито 90-те на ХХ век нито първото десетилетие на ХХI век не успяха да направят това: процесът на реабилитация на Сталин тръгна отдолу. Сега вече Сталин е не само в победител във Великата отечествена война, но и угроза за вътрешните врагове, бич за корупцията и предателите, мечът на наказание за прогнилите елити и строител на справедливия ред. Именно това е образът на Сталин, който окончателно се е наложил в съзнанието на хората - затова и почти всички социологически проучвания вече го поставят на първо място в класацията по популярност на всички исторически личности в нашата история.

Да се бориш срещу това е не само безсмислено, но и опасно, почти самоубийствено, защото по този начин неволно ще трябва да се присъединиш към мита за "черния Сталин" - мит, който отдавна не е антисъветски, а русофобски и който цели да разцепи и разгроми Русия. А Сталин трябва да работи за Русия, да ни помага да побеждаваме - той самият би искал това.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания