Отидете към основна версия

1 738 6

Какво всъщност се случва в Судан: Хронология на конфликта (ВИДЕО)

  • судан-
  • конфликт-
  • гражданска война-
  • шамбат-
  • карари-
  • касал -
  • омдурман-
  • кордофан -
  • дарфур-
  • хартум

Според последните данни, суданските въоръжени сили са успели да превземат големи бази на СБР в района на градовете Шамбат, Карари, Касал и Омдурман. Армията използва активно авиацията.

Снимка: Twitter

В Судан продължават ожесточените боеве между Силите за бързо реагиране и правителствените сили в различни части на страната.

Според последните данни, суданските въоръжени сили са успели да превземат големи бази на СБР в района на градовете Шамбат, Карари, Касал и Омдурман. Армията използва активно авиацията.

Междувременно по-голямата част от територията на щатите Кордофан и Дарфур е под контрола на СБР. Опитът на въоръжените сили да обкръжат контролираната от Силите за бързо реагиране база в град Мерое засега е неуспешен.

Според Al Jazeera, 90% от територията на Хартум е под контрола на СБР.

Арабската лига обяви началото на извънредна среща за Судан. В същото време посланикът на страната поиска да се обяви отказ от чужда намеса във вътрешните работи на държавата. Успоредно с това ООН обяви организирането на затворени консултации за ситуацията в Судан в понеделник.

Това е още един конфликт, който се запали по света в последно време.

Какво всъщност се случва в Судан ?

Предистория:

Още в средата на седмицата лидерът на СБР Мухамад Хамдан Дагло "Хамедти“ призова своите бойци да се мобилизират и да окупират ключови градове в страната. Представители на Суверенния съвет, ръководен от Абдел Фатах ал Бурхан, нарекоха подобни действия незаконни.

Между СБР и военния елит, ръководен от Ал-Бурхан, възникна напрежение, тъй като СБР отказва да се интегрира в структурите на армията - това беше едно от условията за създаване на преходно правителство. Хамедти, от друга страна, смята, че разтварянето на СБР в редовната армия ще подкопае политическите му позиции.

Вероятната причина за активните действия е било заемането на летище Мерое от египетските военновъздушни сили и суданската армия.

От 4 април Судан и Египет провеждат съвместни учения там, но започнаха да се разпространяват слухове, че ал-Бурхан възнамерява да прехвърли летището на Египет за постоянно ползване. Мерое е един от ключовите пунктове на СБР за оръжия и злато.

В първите часове на настоящата ескалация СБР превзеха летището Мерое и заловиха египетските командоси. Съоръжението все още се държи от СБР, но Хамедти каза, че работи с Египет, за да изпрати у дома затворниците, сред които никой не е пострадал.

Кои са тези "Сили за бързо реагиране“

В действителност това са много големи въоръжени формирования, паралелни на суданската армия, чиято обща численост се оценява на няколко десетки хиляди души или повече, до 100 хиляди.

В началото те са били набирани предимно от милициите на арабските племена, които са се сражавали на страната на правителството в Дарфур и на други места, но де юре и де факто те отдавна не са милиции, а редовни сили.

В по-голямата си част това са пехотинци в пикапи с различни оръжия и колесни бронирани превозни средства (БТР-70MБ1, WZ-523 и др.), които първоначално са били замислени да подкрепят операциите на суданската армия в борбата срещу различни бунтовнически групи, но под контрола на тогавашната суданска служба за разузнаване и сигурност.

Всъщност името им се превежда буквално като Сили за бърза поддръжка / Сили за оперативна поддръжка. Въпреки това те доста активно набират сила и влияние сред суданските правоприлагащи органи и все повече са използвани да изпълняват самостоятелно някои задачи, да провеждат отделни операции и т.н.

Те се засилват особено, след като Судан открито зае страната на Саудитска Арабия в Йемен през 2015 г., тъй като сухопътният судански военен контингент за бойни действия срещу хуситите беше иззет в по-голямата си част от Силите за бързо реагиране. В пика на участието си до 40 хиляди суданци са участвали във войната на саудитската коалиция срещу йеменските хуси. Судан изтегли по-голямата част от силите си от Йемен до края на 2019 г. - началото на 2020 г., но те се върнаха оттам с допълнителен боен опит, военно оборудване и техника.



Международният фактор

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че е дълбоко обезпокоен от ескалацията на насилието в Судан и призова за незабавно прекратяване на военните действия.

Освен това той нарече ситуацията в Хартум "крехка" и отбеляза, че поддържа връзка с екипа на американското посолство (което е в безопасност).

Блинкен също така заяви, че преди няколко седмици враждуващите страни в Хартум са постигнали много важно рамково споразумение за прехода към гражданско правителство - въпреки че все още има някои важни въпроси, които "трябва да бъдат разрешени".

Ден преди това Блинкен също говори с представители на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства за боевете в Судан, които "застрашават безопасността на суданските цивилни и подкопават усилията за възстановяване на демократичния преход“.

Успоредно с това американската преса (CNN) пише, че в ръководството на Судан има лица, свързани с Русия. По-специално се появяват отново препратки към разследването на CNN от 2022 г. по отношение на участието на сегашното ръководство на Судан в "експлоатацията на Русия на златните ресурси на страната за финансиране на украинския конфликт".

Също така, военното ръководство на Судан се нарича "ключов получател на руски оръжия и услуги за подготовка".

Европейският съюз призовава всички сили в Судан незабавно да спрат въоръжените сблъсъци и да осигурят защита на цивилните. Това заяви ръководителят на външната служба на ЕС Жозеп Борел.

В същото време той подчерта, че ЕС е готов да подкрепи всякакви инициативи и усилия, предприети за разрешаване на конфликта в Судан.

По този въпрос Борел проведе разговори с египетския външен министър Самех Шукри и посочи желанието на ЕС да се координира с Египет в предстоящия период, за да спре военните операции в Судан и да избегне по-нататъшно влошаване на ситуацията.

Борел също разговаря с министъра на външните работи и международното сътрудничество на ОАЕ Шейх Абдула бин Зайед Ал Нахаян по темата.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обсъди ситуацията в Судан с египетския президент Абдел Фатах ас-Сиси.

Той призова всички страни да спрат боевете, да възстановят спокойствието и да започнат диалог за разрешаване на настоящата криза.

Обединеното кралство призова ръководството на Судан да направи всичко възможно, за да сдържи войските и да намали ескалацията, за да избегне повече кръвопролития. Джеймс Клевърли, външен министър на Обединеното кралство, също добави, че "военните действия няма да решат ситуацията“.

Канадските власти изразиха дълбоката си загриженост относно ситуацията в Судан. По-специално, Отава призова страните в конфликта към спешно участие в политическия процес и създаването на преходно правителство, ръководено от граждански лица.

Китай обяви, че следи отблизо ситуацията в Судан и изразява надежда, че враждуващите страни ще активизират диалога и заедно ще придвижат напред процеса на политически преход.

Малайзийските власти наблюдават ситуацията по подобен начин. Посолството в Хартум съобщава, че безредиците продължават в части на страната, но всичките 29 официално регистрирани малайзийци (предимно студенти) са в безопасност.

Източници: Al Jazeera / Telegram канала "Рибар" / Focus

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини