Хиляди хора се събраха днес на мястото на бившия концентрационен лагер Аушвиц за Марша на живите - ежегодното шествие в памет на жертвите на Холокоста, което тази година се провежда в навечерието на 80-годишнината от избухването на въстанието във Варшавското гето, предаде Асошиейтед прес.
Сред участниците в тържественото събитие бяха оцелели от Холокоста, които са преживели мъките на Аушвиц или на някой от другите лагери на смъртта, където нацистка Германия се е опитвала да унищожи еврейското население в Европа и почти е успяла да го направи.
Някои от участниците, включително хора от Израел и САЩ, имаха възможност за пръв път да видят лично гледката на наблюдателните кули, останките от газовите камери и огромните купчини обувки, куфари и други предмети, които жертвите са взели със себе си по време на последния си път.
Германските сили създават Аушвиц, след като нахлуват в Полша и я окупират, и избиват там над 1,1 милиона души, повечето от които евреи, но също така поляци, роми, съветски военнопленници и други. По време на Холокоста загиват общо около 6 милиона европейски евреи.
Преди началото на марша възрастни оцелели, някои от които окичени със синьо-белия флаг на Израел, се събраха при портала на лагера, на който пише "Arbeit macht frei" ("Работата прави човека свободен").
Маршът на живите, който се провежда всяка година в израелския Ден в памет на жертвите на Холокоста, започва от този портал и води до Биркенау - голям лагер на около 3 км, където евреите от цяла Европа са били транспортирани с влак и убивани в газови камери.
Някои от участниците утре ще пътуват до Варшава, където ще се проведе церемония за отбелязване на годишнината от въстанието във Варшавското гето през 1943 г., на която ще присъстват президентите на Полша, Германия и Израел.
Въстанието е най-големият единичен акт на еврейска съпротива по време на Холокоста и остава силен национален символ за Израел.