Отидете към основна версия

2 899 66

ISW предупреждава: Русия очаква провокации за Деня на победата

  • русия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • война

Руското информационно пространство все още не се е установило на линия за това как да отговори на значителните и нарастващи опасения за близкото бъдеще

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Русия изглежда продължава умишлена кампания за обезлюдяване в окупираните райони на Украйна, за да улесни повторното им заселване с руснаци. Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр заяви на 26 април, че Русия се опитва да промени етническия състав на Украйна с хора главно от по-бедните и отдалечени региони на Русия.

Това се посочва в дневния анализ на фронта в Украйна на Института за изследване на войната.

Маляр отбеляза, че най-интензивни усилия текат в окупираната Луганска област и отбеляза, че Русия също така депортира украинци и ги заселва насилствено в Русия.

ISW по-рано съобщи за конкретни случаи на руски власти, наблюдаващи обезлюдяването и повторното заселване на райони на окупирана Украйна, особено в окупираната Херсонска област през 2022 г. Украински източници отбелязаха през октомври 2022 г., че руските власти в тогавашните окупирани части на Херсонска област са депортирали големи групи украински жители в Русия под прикритието на хуманитарни евакуации и след това отново населиха домовете им с руски войници.

Русия може да се надява да внесе руснаци, като по този начин усложни условията за реинтеграцията на тези територии в Украйна. ISW по-рано е оценил, че подобни кампании за обезлюдяване и повторно заселване могат да се равняват на умишлено усилие за етническо прочистване и очевидно нарушение на Женевската конвенция за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.

Конкуренцията между руските частни военни компании (ЧВК) вероятно нараства в Бахмут. Във видеообръщение, адресирано до руския президент Владимир Путин от персонала на ЧВК "Поток" (според съобщенията, един от трите доброволчески отряда на руската държавна енергийна компания "Газпром"), се твърди, че служители на "Газпром" са казали на членовете на "Поток", че ще подпишат договори с руското Министерство на отбраната (МО), но след това принуди персонала да подпише договори с ЧВК "Редут".

Един войник от Поток твърди, че "Газпром" е създал две други части - "Факел" и "Пламя", които са били прикрепени към руското МО. Руски блогър обаче твърди, че "Поток" не е ЧВК, а част от БАРС (боен резерв).

Персоналът на "Поток" също съобщава за лошо отношение от бойците на Вагнер, които заплашват да застрелят персонала на "Поток", ако се оттеглят от линията на съприкосновение. Боец на "Вагнер" твърди в интервю, публикувано на 26 април, че бойците на "Поток" са изоставили фланговете на Вагнер през нощта.

Руски блогър твърди, че бойците на "Поток" са изоставили позициите си в Бахмут поради липса на боеприпаси.

ISW по-рано оцени, че финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин вероятно гледа на разпространението на ЧВК около Бахмут като на конкуренция и изглежда, че увеличеното разпространение на други ЧВК около Бахмут може да причинява значителни търкания.

Кремъл продължава мерките за кодифициране на условията за вътрешни репресии. Руският съвет на федерацията одобри три законопроекта на 26 април, които позволяват лишаване от руско гражданство за дискредитиране на руските въоръжени сили и за действия, които застрашават националната сигурност, позволяват доживотни присъди за държавна измяна и позволяват петгодишни присъди за тези които насърчават решенията на международни организации, в които Русия не участва.

ISW по-рано писа, че Кремъл е подкрепил закони, засилващи наказанията за проникване в обекти, управлявани от определени федерални органи, незаконно присвояване на руски военни активи и дискредитиране на целия руски персонал, воюващ в Украйна, за да се разширят основанията за арести на руски граждани и отстраняването на служители, изпаднали в немилост.

Кремъл вероятно поставя многобройни условия за вътрешни репресии, за да даде на руските служители картбланш при преследването на всеки, за когото се смята, че е против войната на руския президент Владимир Путин в Украйна. Суровите наказания, предвидени от тези закони, вероятно имат за цел да насърчат широко разпространената автоцензура сред руското население. ISW също така счита, че Руската федерална служба за сигурност (FSB) изглежда извършва мащабна ревизия на вътрешните органи за сигурност и руските власти може да използват тези нови закони, за да подкрепят тези усилия.

Коментарите, направени от руски официални лица и видни гласове в руското информационно пространство, продължават да подчертават безпокойството относно потенциални украински контраофанзивни действия. Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин отбеляза на 26 април, че веднага щом метеорологичните условия в Бахмут се подобрят, Украйна ще започне контранастъпление, което може да съвпадне с празника на Русия - Деня на победата на 9 май.

Руският външен министър Сергей Лавров заяви по време на пресконференция в Ню Йорк на 25 април, че дискусиите за потенциала за преговори след успешната украинска контраофанзива са "шизофренични".

Руското информационно пространство все още не се е установило на линия за това как да отговори на значителните и нарастващи опасения за близкото бъдеще.

Китайският президент Си Дзинпин заяви, че взаимното зачитане на суверенитета и териториалната цялост са в основата на украинско-китайските отношения в разговор с украинския президент Володимир Зеленски. Изявлението на Си даде ясна позиция на Китай относно украинската независимост, отхвърляйки изявленията на китайския посланик във Франция Лу Шайе от 22 април, че постсъветските държави нямат основа за суверенитет.

И украинските, и китайските правителствени четения на разговора споменаха възможна роля, която Китай може да играе в преговорите по ядрени въпроси.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова изрази широко съгласие с мирния план на Китай и обвини Украйна за отхвърлянето му.

Хладният руски отговор на призива на Зеленски и Си вероятно е още едно доказателство за недоволството на Русия от нежеланието на Китай да установи двустранно партньорство без ограничения. Не е ясно обаче дали китайските действия съответстват на китайската реторика. Според изявления на правителството на САЩ и разследващи журналистически доклади, Китай може да предоставя несмъртоносна военна помощ на Русия.

Кремъл вероятно се опитва да увери Армения, че е надежден партньор въпреки факта, че войната в Украйна ограничава способността на Русия да играе по-голяма роля в посредничеството в конфликта в Нагорни Карабах. Руският президент Владимир Путин проведе телефонен разговор с арменския премиер Никол Пашинян на 26 април, в който според съобщенията те обсъдиха развитието на ситуацията около Нагорни Карабах.

Руското министерство на отбраната (МО) обяви на 26 април, че заместник-главнокомандващият на Сухопътните войски генерал-полковник Александър Ленцов е новият командир на руския мироопазващ контингент в Нагорни Карабах и ще ръководи операциите на 30-те наблюдателни пункта, които Руските сили действат в района.

Руското министерство на отбраната вероятно обяви назначението, за да сигнализира на Армения за ангажимент да изпълни отговорностите на Русия за поддържане на мира и да увеличи усилията на Путин да успокои Пашинян.

Кремъл може да се опита да използва наборници за поддържане на мироопазващи операции в Нагорни Карабах и запазване на отношенията с Армения и други държави-членки на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС). ISW по-рано оцени, че предислоцирането на елементи от мироопазващите сили на Русия от Нагорни Карабах в Украйна вероятно ерозира влиянието на Русия в Армения.

Пашинян обвини руските мироопазващи сили, че не са изпълнили задълженията си през декември 2022 г. и заяви на 16 март 2023 г., че Армения трябва да обжалва пред Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН), ако Русия не е в състояние да спази споразумението за прекратяване на огъня от 9 ноември 2020 г.

Усилията на Кремъл вероятно не успяват да убедят Армения, че ще спази задълженията си по споразумението за прекратяване на огъня, а потенциалната неспособност на Русия да го направи може сериозно да влоши позицията на Русия пред другите държави-членки на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС). Руската държавна дума одобри на 4 април първия проект на законопроект, който ще позволи на целия руски персонал, включително наборниците, да участват в руски мироопазващи операции, вероятно в опит да се изпратят наборници за поддържане на мироопазващите операции в Нагорни Карабах.

Ръководителят на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) Кирило Буданов заяви на 24 април, че Кремъл е взел решение да замени руския мироопазващ контингент в Нагорни Карабах с контингент от наборници, въпреки че ISW не е наблюдавало визуално потвърждение за руски наборници, служещи в Нагорни - Карабах.

Руските власти започнаха да изпращат призовки за военна регистрация, които включват заплахи за "ограничителни мерки". Множество руски опозиционни новинарски издания съобщиха на 26 април, че ръководителят на руския антивоенен проект "Разходка в гората" Григорий Свердлин е заявил, че руските власти в Санкт Петербург са започнали да издават призовки за военна регистрация, които предупреждават, че липсата на регистрация ще доведе до "ограничителни мерки ."

ISW съобщи на 11 април, че Кремъл е приел законодателство, забраняващо на лица, които са просрочили 20 дни да се явят във военна служба, да шофират превозни средства, да купуват или продават недвижими имоти или да теглят заеми.

Информационният канал на Кремъл ТАСС съобщи, че пресслужбата на Западния военен окръг потвърди, че призовките за военна регистрация включват предупреждения за ограничителни мерки.

На 26 април руски източници заявиха, че руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) е предотвратила опит за нападение в Крим. Руски военни блогъри твърдят, че ФСБ е арестувала руски гражданин, планирал да взриви две импровизирани взривни устройства в руска военноморска болница в Симферопол, Крим.

Руските официални лица и окупационните власти продължават да обсъждат мерки за подобряване на инфраструктурата в окупираните територии. Ръководителят на Луганската народна република (ЛНР) Леонид Пасечник заяви, че представители на ЛНР са се срещнали с руския министър на енергетиката Сергей Мочалников на 25 април, за да обсъдят развитието на въгледобивната индустрия в окупираната Луганска област.

Пасечник твърди, че въглищните мини в окупираната Луганска област са запазили потенциала си по време на войната и че инвеститорите са готови да инвестират в мини, които са затворени от 2013 г., за да ги доведат до необходимите нива на производителност.

Лидерът на Донецката народна република (ДНР) Денис Пушилин заяви на 26 април, че руският вицепремиер Марат Хуснулин се е срещнал с представители на ДНР, където участниците са подчертали значението на патронажа между руските федерални субекти и окупационните власти при изграждането на пътища и преструктурирането на въгледобивната промишленост в окупираните Донецка област.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания