Отидете към основна версия

1 536 10

Историята на един Крал

  • великобритания-
  • крал чарлз трети-
  • чарлз филип артър джордж-
  • история

Крал Чарлз Трети - от вечния престолонаследник до монарха-милиардер

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Крал Чарлз Трети е роден на 14 ноември 1948 г., като пълното му име е Чарлз Филип Артър Джордж. По онова време майка му е принцеса престолонаследничка, а баща му принц Едуард е херцог на Единбург. На власт е крал Джордж Шести. Три години по-късно кралят умира и принцеса Елизабет става кралица Елизабет Втора. Това означава, че на три годинки Чарлз е вече престолонаследник. Като такъв той получава и титлата принц на Уелс и херцог на Корнуол, запазени за престолонаследника. Но Чарлз трябва да чака цели 70 години, за да наследи трона след смъртта на майка си миналата есен. Сега той ще бъде коронясан на 74-годишна възраст.

Като малък Чарлз е чувствително и леко несръчно дете, изпратено в пансион, за да укрепне характерът му, но там често пъти не е щаден от връстниците си. Твърди се, че отношенията с баща му са хладни, тъй като Единбургският херцог така и не успява да разбере своя леко затворен син. Майката на Чарлз е прекалено заета с кралските си задължения, като веднъж за нея Чарлз казва, че "тя е била по-скоро дистанцирана, отколкото безразлична към него". Той си спомня, че веднъж, когато тя се е върнала от петмесечно задгранично пътуване, тя не го е прегърнала, а се е ръкувала с него, вероятно следвайки строгия кралски едновремешен протокол.

Чарлз завършва университета в Кембридж, където учи антропология, археология и история и още от 70-те години на миналия век показва интерес към опазването на околната среда и демонстрира безпокойство от замърсяването ѝ, причинено по-специално от пластмасовите опаковки.

Пак през 70-те години той се запознава с настоящата си съпруга Камила, като между тях има кратък флирт, но после той отива в Кралските военноморски сили, а тя се жени за друг. През 1981 г. Чарлз се жени за Даяна, като сватбата е излъчвана по телевизията и се помни и до днес от поколения британци. По това време той е на 32 години, а Даяна едва на 19 години. От този брак се раждат принц Уилям и принц Хари, съответно през 1992 и 1994 г.

Постепенно Чарлз се завръща към любовта си към Камила, която през 1995 г. се развежда. На свой ред Чарлз се развежда година по-късно. Между временно медиите вече са научили, че бракът му се е провалил и Камила е отново "дамата на сърцето му". Даяна умира при автомобилна катастрофа в Париж през 1997 г., като преди това тя вече е разказала пред медиите за злощастния си брак и също е намерила друг любим.

След смъртта на Даяна популярността на Чарлз спада до рекордно ниски нива. Той е възприеман като онзи, който е наранил любимката на народа Даяна. Чарлз съумява обаче да не се поддаде на унинието и си създаде свой собствен живот, в който устойчивото земеделие и опазването на околната среда са водещи.

През 2005 г. той се жени за Камила. Двамата сключват граждански брак, а после са благословени на специална церемония в параклиса Сейнт Джордж в Уиндзорския замък. Кралицата не присъства на брачната церемония, но се появява на последващия я прием, което е индикация, че втората съпруга на Чарлз е приета в семейството.

Постепенно Чарлз заменя майка си в изпълнението на официалните ѝ задължения. Но медиите вече се фокусират върху любовния живот на синовете му Уилям и Хари, а после и върху техните бракове. След това вниманието е насочено и върху кризата в отношенията на Хари и съпругата му Меган с кралското семейство и върху хармонията на принц Уилям и съпругата му Катрин с кралската династия. Така че двойката Чарлз-Камила остава доста в сянка.

Близките на Чарлз го описват като любящ баща и дядо през годините, който обича да чете приказки на малчуганите, като си променя гласа за всеки нов приказен герой. Но хора от антуража му казват, че той не обича да му се противоречи и че може да избухне и заради дребен повод, като например разтекло се мастило от писалка.

В навечерието на церемонията по коронацията Чарлз си остава по-малко популярен от майка си и от сина си Уилям. Не бива да се забравя, че дълги години имаше и спекулации, че кралицата може да абдикира в полза на Уилям и да прескочи изобщо Чарлз в предаването на короната.

Сега всички се питат и колко богат е новият крал. Той е получил наследството на майка си, оценявано на 360 милиона лири стерлинги (406 милиона евро). Заедно с досега натрупаните от Чарлз Трети пари това прави общо 600 милиона лири стерлинги (678 милиона евро), според в. „Таймс”.

Разводът на Чарлз с Даяна му коства 17 милиона лири, но той успява бързо да се възстанови финансово. Източниците на доходи на принца са няколко. На първо място те идват от Херцогството на Корнуол. Това е териториално-юридическа структура, създадена още през 14-и век, за да предостави финансова независимост на престолонаследника. Херцогството на Корнуол разполага с различни активи. Престолонаследникът не ги притежава лично, те остават на държавата, но постъпленията от тях отиват за наследника на трона. Херцогството разполага с над 260 ферми, с над 52 000 хектара земи и с търговски площи на стойност 345 милиона лири. Всичко това се разработва и отдава под наем, а Чарлз Трети получава приходите от него. Под ръководството на Чарлз херцогството дори увеличава размерите си и съответно приходите от него нарастват. Сега то разполага с над 1 милиард лири активи, а постъпленията за краля от него годишно са 23 милиона лири, което е увеличение с 40 процента за 15 години. Херцогството сега ще осигурява доходите на принца престолонаследник Уилям.

Друг източник на приходи за краля е грантът на суверена, който се изплаща от държавата и е една четвърт от огромния фонд Краун естейт, който включващ недвижимите активи на кралската корона, сред които има и вятърни паркове в морето. 75 процента от постъпленията от този фонд отиват за държавата, а 25 процента за краля. От този фонд грантът на суверена за периода 2021-2022 г. е бил 86,4 милиона лири.

Трети източник на доходи за краля е Ланкастърското херцогство, което е пак териториално-юридическа институция, контролирана от суверена. Тук отново той не притежава активите на херцогството, но получава постъпленията от тях, като миналата година те са били в размер на 24 милиона лири.

Кралското семейство притежава и замъкът в Балморал и имението в Сандрингам, но държавна собственост са Бъкингамския дворец и Уиндзорският замък, в които живее също монархът.

Бижутата на монарсите са държавна собственост. Луксозните коли и произведения на изкуството също са държавна собственост.

Като се вземе всичко това, според в. „Гардиън” Чарлз Трети притежава общо 1,8 милиарда лири (2 милиарда евро), което го прави монарх-милиардер.

Британски медии констатират обаче, че интересът към церемонията по коронацията на Чарлз Трети е по-малък от този, засвидетелстван към церемонията по коронацията на майка му преди 7 десетилетия. Самата церемония ще протече по-скромно, но пак е достатъчно пищна в разгара на кризата, която преживява страната, разтърсвана от стачки, понасяща последиците от Брекзит, опитваща се да се възстанови от ковид пандемията и отчитаща повишаване на цената на живота.

Не малка част от британците се питат на кого е нужна такава разточителна церемония. А в страни като Канада или Австралия, на които Чарлз Трети е държавен глава, интересът към коронацията също е нисък, отбелязва Франс прес. Там също допитвания показват, че Чарлз Трети не е толкова популярен, колкото беше майка му.

Но както и едно с време беше при властването на Елизабет Втора, и сега феновете на Чарлз Трети отдават по интересен начин почит към него и към церемонията по коронацията. Майсторите на плетивото са се развихрили развихрили в последно време и плетат всякакви декорации, свързани с церемонията, от плетени корони през плетени фигурки на основните участници в нея до плетени сцени на коронация, като всичко това се поставя най-често върху типичните британски червени пощенски кутии или на други обществени места.

Метрото на Лондон пък е променило временно логото си, така че в него да се появи и златна корона. Компанията Юбър предоставя на клиентите си възможност за обиколки с каляска в парк в Южен Лондон, а приходите ще отидат за асоциации за закрила на животните. Компанията Хайнц е пуснала лимитирана серия кетчуп, наречени Кингчуп (Кетчуп на краля). Компанията за захарни изделия Селебрейшън е създала шоколадов бюст на Чарлз Трети от 2900 шоколадови десертчета и тежащ 23 килограма. Музеят на Мадам Тюсо в Лондон представи восъчна фигура на кралицата консорт Камила. Тематичният парк Леголанд Уиндзор, който е недалеч от Уиндзорския замък, възпроизведе коронацията под формата на сцена с лего тухлички, за която са били използвани 32 000 лего части. Магазинът за играчки Хамлис в Лондон също създаде портрет на Чарлз Трети от лего тухлички. Компанията Дека рекърдс пък обеща, че ще издаде албум с 4 часа музиката, свързана или посветена на церемонията.

Навсякъде има и сувенири, отдаващи почит на Чарлз Трети и Камила, от тениски и шапки до чаши и напръстници, но търговци споделят, че те не се харчат толкова, колкото тези за Платинения юбилей на Елизабет Втора миналия юни.

Източник: БТА

 

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: