Големите китайски градове издадоха предупреждения за опасно високи температури, като в Пекин се очаква те да достигнат над 36 градуса по Целзий (97 F) в понеделник, предаде "Ройтерс". Китай се подготвя за още една година на рекордни температури, които могат да застрашат доставките на електроенергия, културите и крехката икономика.
Страната вече страда от горещи вълни в няколко части на страната от март. Наскоро провинция Юнан беше обхваната от температури над 40 градуса по Целзий, което е особено тежко за електрическите мрежи, тъй като милиони хора започват да включват климатиците в домовете си.
През последните няколко дни провинция Шандонг и Пекин издадоха предупреждения за горещини. В гъсто населени градове като Дзинан, Тиендзин и Джънджоу се очаква температурите да скочат до 37 градуса по Целзий.
Китайската метеорологична администрация предупреди регионите да се подготвят за по-екстремни горещини тази година. Спорадични горещи вълни се появяват преди обичайния летен сезон - също особено тревожно за селскостопанския сектор.
Повредените култури могат да повишат цените на храните, да изострят инфлацията и да окажат натиск върху китайската икономика, докато тя се опитва да се възстанови от тригодишната политика на нулево разпространение на COVID, която спря растежа.
Юнан на югозапад, известен исторически с мекото си време, е имал само 35 милиметра дъжд за годината до 20 април, съобщи наскоро държавната телевизия CCTV. Валежите в столицата на провинцията Кунминг са били по-малко от 8 мм, което е най-малкото, откакто се водят отчети.
Последната оценка на Световната метеорологична организация (СМО) прогнозира голяма вероятност метеорологичният феномен "Ел Ниньо" да се завърне по-късно тази година.
„Развитието на "Ел Ниньо" най-вероятно ще доведе до нов скок в глобалното затопляне и ще увеличи шанса за разбиване на температурни рекорди“, каза генералният секретар на СМО, Петри Таалас.