Отидете към основна версия

2 342 62

В Русия искат да разрешат убийството на бездомни животни

  • русия-
  • бездомни животни-
  • кучета-
  • животни-
  • насилие над животни

Държавната дума ще обсъжда съответен законопроект. Кой има полза от подобно "решение"?

Снимка: БГНЕС/ EPA

На 16 май в Държавната дума в Русия влиза на първо четене законопроект, който може да узакони "хуманната евтаназия", тоест умъртвяването на бездомните животни. Преди месец бездомно куче нахапа 8-годишно момче в Оренбург и малко след това руското правителство одобри законопроекта и го внесе за обсъждане в парламента.

Руските защитници на животните започнаха петиция срещу тази парламентарна инициатива и дотук са събрали над 120 000 подписа. Но и сред политиците има противници - така например сенаторът Андрей Клишас и Владимир Бурматов, първи заместник-председател на комисията по екология в Държавната дума, са против законопроекта.

Избиване на кучета по усмотрение на местните власти?

Приемането на закона в сегашния му вид ще унищожи успехите, постигнати от защитниците на правата на животните в Русия. След дълги дискусии през 2018 президентът Владимир Путин подписа закон "за отговорно отношение към животните", който забранява измъчването или убиването на бездомни животни, включително кучета. В цялата страна бе въведена програма за стерилизация и ваксинация на бездомните животни. В някои региони тя бе особено успешна и доведе до значителен спад в нападенията от страна на бездомните животни, както и до намаляване на популацията. По официални данни в периода 2018-2022 броят на хората, ухапани от улични кучета в Русия, е спаднал с над 53 000 души (13,9%).

"Законът работи", смятат в Асоциацията на защитниците на животните. Изпълнителният директор Юрий Корецки казва за ДВ, че като цяло той е подобрил положението в страната и е повишил сигурността на гражданите. Но там, където са откраднати парите и законът не се прилага, положението е лошо. "За да се харесат на тези няколко региона, сега се опитват да прокарат изменения, за да не принуждават властите да работят и да прилагат закона, а да развържат ръцете на губернаторите и те да продължат да правят безнаказано всичко, което си знаят", казва Корецки.

Случаите на корупция със средства, предвидени за изпълнение на програмата за бездомните животни, не са рядкост в регионите. Така например преди няколко месеца в Астраханска област беше образувано дело за присвояване на 28 милиона рубли. До него се стигна след като в края на миналата година бяха намерени телата на 60 убити бездомни кучета. А срещу вносителката на законопроекта Сардана Авксентиева - по времето, когато е била кмет на Якутск - беше повдигнато обвинение за избиването на повече от 200 животни, за които се твърдеше, че били заболели от бяс в някакъв приют.

Какъв е проблемът с новия законопроект?

Промените в закона предвиждат да бъдат евтаназирани "само агресивните животни". Но не е много ясно къде е границата, след която едно животно може да се счита за агресивно. Към момента, ако едно куче е агресивно, то трябва да бъде настанено в приют. Ако обаче кучето не представлява заплаха за обществото, то трябва да бъде върнато на улицата. Освен това е възможно бивши домашни любимци да избягат или просто да се изгубят и да се превърнат в опасност.

Но освен проблемите с формулировките има и други аргументи срещу приемането на законопроекта. Така например експерти в областта на хуманното отношение към животните се съмняват в ефективността на масовото избиване на бездомни кучета. "Не е възможно просто да се избият всички животни. Точно това се опитваха да правят преди, но проблемът не беше решен. Увеличаваха бюджетите, но същевременно и популацията растеше", казва Юрий Корецки.

Според него в 75% от районите вече няма нито един работещ общински приют и всичко се крепи само на ангажимента на доброволците и активистите. Общините често наемат изпълнители, които се вълнуват само от своите бизнес интереси, а това води до корупция, допълва представителят на Асоциацията на защитниците на животните.

"Трябва да се работи в друга посока"

Все още не е ясно дали законопроектът ще бъде приет. Корецки смята, че зад него стои "определена група губернатори, в чиито региони положението с бездомните кучета е тежко. Изглежда те са решили да извлекат дивиденти за себе си чрез промените в закона", казва той.

Друг подход предлага депутатката Олга Тужикова - засилването на отговорността на гражданите към животните. "Точно в тази посока трябва да се работи - не да изтребваме кучетата, а да направим така, че техните собственици да носят отговорност за съдбата на животните", казва тя.

Автор: Кирил Букетов

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания