Китай започна да полага повече усилия за прочистване на интернет пространството от фалшиви новини и слухове, като през последния месец затвори повече от 100 000 акаунта, тълкуващи погрешно информация от новинарски агенции и от водещи на новинарски емисии, съобщи китайският регулатор на киберпространството, предаде Ройтерс.
Китайската Служба за киберпространство (КСК) започна специална кампания по прочистване на информацията в интернет, поставяйки акцент върху акаунти в социалните мрежи, разпространяващи "фалшиви новини" и представящи се за държавни медии.
От 6 април регулаторът е закрил 107 000 акаунта на фалшиви новинарски екипи и водещи. Освен това е изтрил 835 000 публикации на фалшиви новини.
Китай предприема тази акция на фона на опитите на други държави да се справят с наводнение в интернет от фалшиви новинарски репортажи. Много страни започват да прилагат закони за наказване на нарушителите, отбелязва агенцията.
Разпространението на новини в китайските социални мрежи по принцип се контролира строго. Платформи, като "Уейбо", подобна на "Туитър", поставят акцент върху теми, разпространявани от държавните медии, и цензурират материали по въпроси или инциденти, смятани от Пекин за деликатни, дори и да се радват на изключителен интерес в социалните мрежи.
КСК заяви, че е открила акаунти, "дегизирани" като официални новинарски медии, пресъздавайки сцени от новинарско студио и имитирайки професионални водещи на новини с помощта на изкуствен интелект, с цел подвеждане на обществото.
Сред откритите фалшиви новини е имало горещи циални теми и международни актуални събития, се казва в изявление на КСК, публикувано на уебстраницата ѝ в понеделник.
"(КСК) ще напътства онлайн платформите… в опитите им да опазят законовите права и интереси на повечето интернет потребители, които искат да имат достъп до официални и истински новини", каза регулаторът и добави, че поощрява потребителите да подават сигнали, ако се натъкнат на фалшиви новини и водещи.
Правителството на Китай често предприема мерки за прочистване на интернет пространството от материали или риторика, които смята за неприлични, обидни и представляващи заплаха за обществото и бизнеса, посочва Ройтерс.
Наскоро КСК обеща да разбие мрежа от злонамерени онлайн коментари, които подронват репутацията на бизнесмени и предприемачи.
Зараждащата се генеративна технология на изкуствен интелект, като "Чат Джи Пи Ти", води до повишаване нивото на предпазливост. Наскоро в китайската провинция Гансу беше задържан мъж, за когото се предполага, че е използвал "Чат Джи Пи Ти", за да създаде фалшива новина за влакова катастрофа, припомня Ройтерс.