През февруари се отчита увеличение на молбите за убежище от хора, търсещи за първи път международна закрила в страните от Европейския съюз, съобщава "Ройтерс".
По данни на статистическата агенция Евростат регистрираният ръст се дължи предимно на сирийци и афганистанци.
В ЕС са постъпили 76 505 молби за убежище от граждани на държави извън Съюза, които за първи път кандидатстват за международна закрила. Това е увеличение от 41% в сравнение с февруари 2022 г. Най-голям брой молби са подадени от граждани на Сирия, следват афганистанци, колумбийци и венецуелци.
От тези молби над 3/4 са постъпили в Германия, Испания, Франция и Италия, като 2745 са подадени от непълнолетни лица без придружител.
Както законната, така и нелегалната миграция са сред основните въпроси в дневния ред на редица европейски правителства, тъй като войните на места като Украйна и Сирия, политическото преследване и последиците от изменението на климата прогонват мнозина от родните им страни.
Евростат посочва, че броят на украинските кандидатстващи за убежище за първи път, който се увеличи от 2105 през февруари 2022 г. на 12 190 през март същата година, е спаднал до 1110 души през февруари тази година. Понижението се дължи и на факта, че много от бягащите граждани се възползват от временна закрила.
Руските граждани заемат осмо място с 2385 заявления.
Освен законните молби за убежище, Европа е изправена пред потенциален рекорден брой опити за незаконно влизане на територията ѝ през настоящата година.
По-рано този месец "Фронтекс" отчете най-големия брой неразрешени пристигания от 2016 г. насам.
Източник: Ройтерс