Китай изрази днес подкрепата си за усилията на Србия да „гарантира суверенитета и териториалната си цялост“ след подновените сблъсъци между косовски сърби и войници от миротворната мисия на НАТО в Косово КейФОР, предаде Асошиейтед прес.
„Призоваваме НАТО искрено да зачита суверенитета и териториалната цялост на съответните страни и наистина да направи това, което благоприятства регионалния мир“, каза Мао.
Управляващата комунистическа партия в Китай отдавна е критик на НАТО, което се дължи отчасти на бомбардировката на китайското посолство в Белград по време на въздушната кампания на НАТО през 1999 г. за прекратяване на войната в Косово.
Китай, заедно с Русия и Сърбия, не признава независимостта на Косово от 2008 г. и днес говорителят на китайското външно министерство Мао Нин обвини за насилието неспазването на сръбските политически права.
„Ние се противопоставяме на едностранните действия на временните институции за самоуправление на Косово“, каза Мао на ежедневен брифинг, говорейки за косовското правителство в Прищина.
Мао каза, че на сърбите трябва да бъде предоставен контрол над общините, където формират мнозинство.
Миналия петък косовски сърби в Северно Косово, които са мнозинство в тази част на страната, се опитаха да попречат на наскоро избраните косовски албански кметове да влязат в общински сгради. Същия ден сръбските войски по границата с Косово бяха приведени в повишена готовност.
Вчера в общините Звечан, Зубин поток и Лепосавич в Северно Косово косовски сърби протестираха пред сградите на местната власт, тъй като не желаят да позволят на новоизбраните кметове, които са косовски албанци, да започнат да изпълняват функциите си. Протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията и мироопазващите сили на НАТО КейФОР в община Звечан. Около 30 военни от КейФОР бяха ранени, както и около 50 протестиращи сърби.
Сърбите, които са мнозинство в северната част на Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още виждат Белград като своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите отказаха да вземат участие в местните избори през април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, при избирателна активност 3,5 процента. Сърбите призоваха косовското правителство да отстрани албанските кметове от кметствата и да допусне местните администрации, финансирани от Белград, да се върнат към задълженията си.