Корабите на военноморските сили на САЩ и Канада направиха съвместен транзит през Тайванския проток в събота, 3 юни, докато в Сингапур се провеждаше годишният форум за отбрана.
Беше съобщено, че китайски военноморски кораб е заплашил USS Chung-Hoon и HMCS Montreal по време на техния транзит, като е имало реална опасност от сблъсък с американския кораб. Канадски репортер на борда на HMCS Montreal е направил запис, на който се вижда как китайският кораб се ускорява срещу носа на USS Chun-Hoon.
Корабът на Китайската народна освободителна армия се приближи на 160 ярда от кораба на американските военноморски сили и принуди USS Chun-Hoon бързо да промени курса, за да избегне сблъсък. Видео от инцидента може да видите тук:
https://twitter.com/i/status/1665016417412960258
Това се случи, докато военните лидери на трите страни бяха в Сингапур на Форума за отбрана. В събота държавният секретар на отбраната на САЩ Лойд Остин се обърна към Форума и заяви, че САЩ „не търсят конфликт или конфронтация“, но бе категоричен, че страната няма и да се огъне пред лицето на тормоза и принудата.
Днес китайският министър на отбраната на свой ред коментира инцидента в Тайванския проток. Той обвини САЩ в практикуване на хегемония. „Както гласи текстът на добре позната китайска песен: когато ни посетят приятели, ще ги посрещнем с хубаво вино. Когато дойдат чакали или вълци, ще се изправим срещу тях с пушки“, каза още той, като подчерта, че Пекин е готов да атакува Тайван, ако някой се осмели да го отдели. „Ние няма дасе страхуваме от противника и решително и на всяка цена ще защитим нашия суверенитет и териториална цялост.“ Два дни по-рано китайският минисът на отбраната изрази опасенията си, че международната подкрепа за Тайван расте.
По-рано днес говорителят на Пентагона, който също присъства на Форума в Сингапур, изрази загриженост относно „все по-рискованите и принудителни действия на Китайската народна освободителна армия в региона“. Във връзка със съботния инцидент в Тайванския пролив, от Пентагона определиха действията на китайският кораб като „ненужно агресивна маневра“.