КС на РФ: кървави адвокати
© Виталий Портников
Конституционният съд на Руската федерация извърши поредния тих държавен преврат, нито първия, нито последния в политическата кариера на Валерий Зоркин.
Първият беше през 1993 г., когато аморфността и бездействието на Конституционния съд стана една от причините за кризата, която всъщност предопредели поражението на руската демокрация. Оттогава Зоркин е организирал много преврати. Най-известният беше през 2014 г., когато руският Конституционен съд се съгласи с възможността за анексиране на Крим и Севастопол. И това въпреки факта, че руското законодателство пряко забранява присъединяването към Русия на части от територии на други държави. Дори и да приемем, че една „независима държава“ внезапно е поискала да се присъедини към Русия, статутът на Крим не издържа никаква правна проверка. В Крим няма референдум, чиито участници да са съгласни с неговата независимост. Но имаше референдум, участниците в който гласуваха за независимостта на Украйна. Крим беше обявен за "независима държава" от депутатите на Върховния съвет на автономията, които нямаха нито властта, нито мандата на населението за това решение. Но нищо - Зоркин просто подпечата "Списъка с желания" на Путин. Без колебания. И оттогава в Русия няма конституция.
Но пък Конституционен съд уж още има. Разбира се, обръщането към съдиите след Крим, поправките от 2020 г. и „анексиите“ от 2022 г. е наивно занимание. Но беше просто интересно как съдът ще може да се разграничи от очевидната противоконституционност на члена за "дискредитация" на руската армия, от правото на държавата да глобява само за единият опит да се нарече войната война.
Зоркин и компания дори не си помислиха да се разграничат. Че и от какво всъщност се разграничават. Тъй като това е същият Конституционен съд, който призна анексирането на украинските земи за конституционно, статията за "дискредитацията" също е за съда. Затова съдът без колебание обяви самата "специална операция" на Путин за конституционна и постави критиците ѝ извън закона.
Но не всички. Между другото, Конституционният съд на Русия допусна негативни изявления относно специалната операция и руската армия в случаи, „ако това не е свързано с произволно отричане на конституционно предопределените характер, цели и задачи на СВО“. Казано по-просто, Евгений Пригожин или Игор Стрелков могат колкото си искат да се карат на Министерството на отбраната и дори на самия Путин. Ако в същото време те призовават за продължаване на войната и избиване на колкото се може повече украинци, тяхната критика е "градивна" и конституционна. Извън Конституцията на Руската федерация е този, който се противопоставя на войната и осъжда бандитската държава, която отприщи тази война. Защото според Конституционния съд държавата е „конституционна ценност“, а подкрепата за война е „конституционен принцип“. И не можете да спорите срещу ценностите и принципите.
Това са нормите на нацистка Германия, разбира се. В Райха те просто бяха екзекутирани за антивоенна позиция – а Русия на Путин сега се втурва с пълна скорост към правните норми на хитлеристка Германия. Всъщност може да се каже, че вече ги е постигнала. Може дори да не премахват мораториума върху смъртното наказание, може просто да затворят противниците на войната за 25 години и тогава началниците на затворите ще се постараят да угодят на Владимир Владимирович и други гоблини.
Конституционният съд на Руската федерация е досущ началници на затворите. Това изобщо не е съд. Това е банда военнопрестъпници, които пред очите на всички потъпкаха Конституцията на собствената си страна и сметнаха за основна норма правото да окупират, убиват, ограбват и изнасилват. Право, което го няма в Конституцията. Но те го измислиха и го добавиха.
Затова на бъдещия процес срещу военнопрестъпниците Зоркин и други негодници в мантия трябва да седят на първия ред, до Путин, Патрушев и Шойгу. Никоя възраст не трябва да попречи на Зоркин да завърши посредственото си съществуване в затворническа килия. Председателят на Конституционния съд на Руската федерация определено го заслужава.
Източник: Виталий Портников специално за Graniru
Бесарабски фронт