Провалът на бунта на шефа на ЧВК на Вагнер Евгений Пригожин показа колко крехка е властта на руския президент Владимир Путин. Сривът на неговия режим вероятно ще бъде хаотичен и насилствен, анализира Politico.
Изданието отбелязва, че Пригожин се е нуждаел само от около 8000 наемници, за да "марширува към Москва".
Този брой хора е твърде голям, за да се говори за секретност на операцията. Авторите на материала предполагат, че Руската федерация е знаела за намеренията на собственика на ЧВК "Вагнер", тъй като той се е подготвял за този бунт.
"Вероятно някои правоохранителни органи не са успели да забележат това предварително и да предотвратят тези събития. Но по-обезпокоителното очевидно заключение за Путин е, че много от неговите шпиони и високопоставени служители са знаели, но са запазили тази информация за себе си".
Американските разузнавателни служби твърдят, че са знаели, че се подготвя нещо, така че е малко вероятно руското военно разузнаване ГРУ, което има тесни връзки с ЧВК "Вагнер", да не е видяло нищо нередно. Липсата на предпазни мерки навежда на мисълта, че някои ключови играчи са решили да проверят дали това ще е краят на Путин", се казва в статията.
В същото време изданието отбелязва, че макар бунтът на Пригожин да не е бил успешен, Путин все още е губещата страна. Той се е снишил, което води до спекулации, че руският диктатор е избягал от Москва. Авторите на статията предполагат, че предстои още много, включително евентуален лов на вещици и нови конфликти.
"Когато настъпи последният срив, той вероятно ще бъде хаотичен и изпълнен с насилие. Най-могъщите силоваци в страната или "влиятелните" служители по сигурността едва ли ще се откажат от властта, привилегиите и богатството си без бой.
Може би в най-добрия случай зад кулисите те ще се помирят помежду си и ще стигнат до разбирателство. Възможно е министър-председателят Михаил Мишустин да стане фигурата, която номинално ще ги ръководи", пише вестникът.
В същото време, както отбелязват авторите на материала, не е известно колко дълго ще продължи подобно примирие, преди руските служби за сигурност да започнат да влизат в сблъсък между себе си и ултранационалистите, които подкрепят войната, която Русия отприщи срещу Украйна.
Източник: Politico