Властите на Централноафриканската република (ЦАР), в случай на изтегляне на вагнеровците от страната, ще приемат всяка друга група за сигурност от Русия. Това каза Фидел Гуанджика, съветник на президента на Африканската република, пред британския вестник Financial Times (FT).
„Ако Москва реши да ги отзове (ЧВК „Вагнер“) и да ни изпрати "Бетовен" или "Моцарт", а не „Вагнер“, ще ги вземем на драго сърце“, каза г-н Гуанджика.
Според дипломати от ЦАР не е имало видими промени в републиката на фона на въоръжения бунт на Евгений Пригожин, ръководител на ЧВК "Вагнер".
Вестникът отбелязва, че президентът на Централноафриканската република Фостин-Арчандж Туадера е длъжник на бойците на ЧВК "Вагнер", след като те смазаха опит за въстание през 2020 г. Тогава бунтовниците превзеха град Гримари, разположен на 300 км от столицата Банги.
Според източници на Financial Times Евгений Пригожин може да използва операциите в Африка като убежище, в случай че не може да остане в Беларус. „Той може да се появи в Судан или в Централноафриканската република като средносрочна дестинация. Пригожин искаше да стане лицето и движещата сила на руската политика в Африка“, каза пред Financial Times Самуел Рамани, служител на британския мозъчен тръст RUSI.
Прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков увери, че руските военни ще продължат дейността си в страната. „Имаме държавно сътрудничество с Централноафриканската република. В необходимия брой нашите военни ще продължат дейността си “, подчерта говорителят на Кремъл по време на конферентния разговор.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че работата на вагнеровците в Централноафриканската република ще продължи. Въпреки изявленията на Владимир Путин за държавно финансиране на групата "Вагнер", събеседниците на Financial Times съобщават, че в Африка ЧВК "Вагнер" е намерила източници на финансиране извън Москва.
През декември 2021 г. Европейският съюз наложи санкции на ЧВК "Вагнер" и няколко лица, за които се предполага, че са свързани с нея, които са действали, наред с други неща, на територията на Централноафриканската република. Те бяха обвинени основно в нарушаване на човешките права в Африка. Според ЕС става дума за изтезания, извънсъдебни екзекуции и убийства.
На 23 и 24 юни силите на ЧВК "Вагнер" организираха бунт, като превземаха военни съоръжения в Ростов на Дон и тръгнаха към руската столица - Москва. Вечерта на 24 юни пресслужбата на президента на Беларус съобщи, че Александър Лукашенко е провел разговори с Евгений Пригожин. След преговори, бойците на ЧВК "Вагнер"обърнаха колоните и потеглиха към полевите лагери, самолетът на Евгений Пригожин отлетя за Беларус.
Източник: Financial Times