Китайският президент Си Цзинпин заяви, че Китай трябва да въведе "солидни" мерки за сигурност в интернет пространството и допълни, че те следва да се прилагат под надзора на управляващата комунистическа партия, предаде Ройтерс .
Необходимо е държавата да продължи да контролира киберпространството и да предоставя достъп до интернет съгласно китайското законодателство, посочи Си в инструкциите си към участниците в двудневна среща в Пекин, посветена на киберсигурността, която приключи вчера.
"Трябва да се придържаме към управлението на интернет от страна на партията и да направим така, че мрежата да работи за хората", подчерта китайският лидер.
През последното десетилетие Си постави сигурността като основен приоритет, като неговата концепция започна да се прилага към всички сфери – от политиката и икономиката до околната среда и киберпространството, отбелязва Ройтерс.
През 2015 г. Китай прие Закон за националната сигурност, чийто обхват е по-широк и включва и киберпространството. Година по-късно беше приет и закон, който изисква съхраняването на данни на сървъри в Китай.
През 2021 г. Пекин въведе правила за така наречената критична информационна инфраструктура.
Тази година парламентът обнови законодателството срещу шпионажа, като разшири определението на това понятие и наложи забрана за предаването на информация, свързана с националната сигурност.
Трудното ориентиране в гъстата мрежа от правила и закони за онлайн данните създава рискове за компаниите в Китай, отбелязва Ройтерс.
През април американската консултантска фирма "Бейн енд къмпани" (Bain and Company) съобщи, че полицията е посетила офиса ѝ в Шанхай и е разпитала някои служители.
Миналата година регулаторните органи са наредили на най-големия доставчик на финансови данни в Китай "Уинд информейшън“ (Wind Information) да престане да предоставя определени данни на офшорни потребители, съобщиха тогава източници на Ройтерс.
През 2021 г. китайските власти започнаха разследване в областта на киберсигурността срещу компанията за споделени пътувания "Диди глоубъл" (Didi Global), като година по-късно ѝ наложиха глоба в размер на 1,2 милиарда долара заради констатирани нарушения.
Източник: БТА