Отидете към основна версия

1 321 11

Рекордни температури по целия свят, какво е влиянието на Западните Балкани за климатичните промени?

  • балкани-
  • климат-
  • жега-
  • климатични промени-
  • глобално затопляне

Въглищата, петролът и газът са допринесли най-много за климатичните промени, тъй като са отговорни за над 75 процента от емисиите на парникови газове и за близо 90% от общите въглеродни емисии по света

Снимка: Shutterstock

Макар и да не са сред най-големите замърсители с въглероден диоксид, страните от Западните Балкани са повлияли за влошаването на климатичната ситуация през годините, отбелязва Радио Свободна Европа. Сред причините, които водят до рекордно високите температури, е голямото количество въглероден диоксид в атмосферата, за което допринасят и страните от Западните Балкани.

Според данни на Global Carbon Project на първо място на местно ниво се нарежда Сърбия, която отделя чувствително по-голямо количество въглероден диоксид за година от всички страни в региона, следвана от Босна и Херцеговина и Република Северна Македония. На четвърто, пето и шесто място са Албания, Косово и Черна гора.

Косово и Република Северна Македония оспорват третото място по въглеродни емисии, но след началото на пандемията от коронавирус, Република Северна Македония надминава Косово.

Данни на международната търговска администрация на САЩ (ITA), цитирани от изданието, сочат, че 70 процента от енергията в Сърбия се произвежда от въглища. Основен проблем е отоплителната система в Сърбия, чието обновяване би елиминирало близо 252 270 тона въглероден диоксид, изпуснати в последните 30 години.

Въпреки това въглеродните емисии на Сърбия не са много на фона на най-големите замърсители на атмосферата в световен план – Китай, САЩ, Индия и Русия. Сърбия се нарежда на 56-то място от общо 197 позиции в световната класация на Global Carbon Project.

Според данните на ООН въглищата, петролът и газът са допринесли най-много за климатичните промени, тъй като „са отговорни за над 75 процента от емисиите на парникови газове и за близо 90 процента от общите въглеродни емисии“ по света.

В Косово близо 95 процента от електроенергията се произвежда от въглища. Тази зависимост остава проблематична, тъй като Косово цели да се декарбонизира (т.е. да сведе до нула въглеродните емисии в атмосферата – бел. ред.) до 2050 г., а до 2031 г. възнамерява да увеличи капацитета си на енергия от възобновяеми източници с 35 на сто.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.

Свързани новини