Китай се изправя пред сериозни предизвикателства, свързани със стихийни бедствия, които включват силни летни бури и големи горещини. Пекин и други китайски градове се подготвят за наводнения, след като поройни дъждове засегнаха различни части от страната. При тези наводнения е засегната и инфраструктурата, като отводнителната система на мегаполисите е изправена пред предизвикателства, предаде БТА.
В същото време, вътрешността на Китай се сблъсква с големи горещини, които могат да доведат до намаляване на водните ресурси. Най-голямото сладководно езеро в страната - езеро Поян, също страда от суша, което представлява риск за регулирането на потока на река Яндзъ.
Източно от Китайската стена, в провинция Синцзян-Уйгурски автономен район, са регистрирани рекордни температури от 52,2 градуса по Целзий, което засили проблемите с големите горещини.
Климатичните промени излагат страната на значителен риск, като Китай е сред най-уязвимите държави поради голямото население и ограничените водни ресурси. Наводненията и горещините предизвикват тежки последици за живота и имуществото на хората, а усилията на властите за подобряване на отводнителните системи често не са достатъчни, за да се справят със стихийните бедствия. През миналата година, екстремни дъждове бяха причина за смъртта на близо 400 души в град Чжънчжоу.
Прогнозите за проливни дъждове в някои части на страната предизвикват нови опасения за населението и инфраструктурата. Властите предприемат допълнителни мерки за предпазване от наводненията и спасяването на хора в засегнатите райони.