Отидете към основна версия

2 161 23

Нов приоритет! Индия се прицели в Слънцето

  • индия-
  • слънце-
  • луна-
  • слънчева система

Учените се надяват да научат повече за ефекта на слънчевата радиация върху хилядите спътници в орбита, чийто брой нараства с успеха на начинания като комуникационната мрежа Starlink на SpaceX на Илон Мъск

Снимка: Shutterstock

Следвайки успеха от кацането си на Луната, космическата агенция на Индия изстреля ракета в събота, за да изследва Слънцето в първата си слънчева мисия, предава Ройтерс.

Предаването беше гледано от повече от 860 000 зрители, докато хиляди се събраха в галерия близо до мястото за изстрелване, за да видят излитането на сондата, която ще има за цел да изследва слънчевите ветрове, причиняващи смущения на Земята. Те се виждат като полярни сияния.

Носейки думата на хинди за Слънцето, космическият кораб Aditya-L1 излетя едва седмица след като Индия стана първата страна, кацнала на южния полюс на Луната. Докато Русия разполагаше с по-мощна ракета, но не успя да кацне на Луната, индийската Chandrayaan-3 извърши кацане като по учебник.

"Това ще ни позволи да разберем слънцето, неговата динамика, както и вътрешната хелиосфера, която е важен елемент за съвременните технологии, както и аспектите на космическото време", добави той.

Aditya-L1 е проектиран да измине 1,5 милиона километра за четири месеца, далеч от слънцето, което е на 150 милиона километра от земята. Той трябва да спре пътуването си в един вид паркинг в Космоса, наречен "Точка на Лагранж", където обектите могат да останат на място поради балансиране на гравитационните сили, намалявайки консумацията на гориво за космическия кораб.

Мисията има капацитета да направи "голям взрив от гледна точка на науката", каза Сомак Рейчаудхури, който е участвал в разработването на някои компоненти на обсерваторията, добавяйки, че енергийните частици, излъчвани от слънцето, могат да ударят сателити, които контролират комуникациите на земята.

"Имаше епизоди, когато основните комуникации са прекъсвали, защото сателит е бил ударен от голяма емисия на коронарна енергия. Сателитите в ниска земна орбита са основният фокус на глобалните частни космически играчи, което прави мисията Aditya-L1 много важен проект," той каза.

Учените се надяват да научат повече за ефекта на слънчевата радиация върху хилядите спътници в орбита, чийто брой нараства с успеха на начинания като комуникационната мрежа Starlink на SpaceX на Илон Мъск.

"Ниската околоземна орбита е силно замърсена поради частно участие, така че разбирането как да се предпазят сателитите там ще има особено значение в днешната космическа среда", каза Рама Рао Нидаманури, ръководител на отдела за земни и космически науки в Индийския институт за Космическа наука и технологии.

В по-дългосрочен план данните от мисията биха могли да помогнат за по-доброто разбиране на въздействието на слънцето върху климатичните модели на Земята и произхода на слънчевия вятър, потокът от частици, които текат от слънцето през слънчевата система, казаха учени от ISRO.

Подтикната от Моди, Индия приватизира изстрелванията в космоса и се стреми да отвори сектора за чуждестранни инвестиции, тъй като си поставя за цел петкратно увеличение на дела си на световния пазар за изстрелвания през следващото десетилетие.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания