Отидете към основна версия

2 054 27

Американският печат коментира опитите на Русия да получи подкрепа от чужбина за войната си в Украйна въпреки санкциите

  • русия-
  • санкции-
  • китай-
  • северна корея-
  • владимир путин

Изданието „Бизнес инсайдър“ коментира, че руската икономика се срива, но Западът трябва да окаже по-голям натиск върху Москва

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Луксозният брониран влак на Ким Чен-ун пристигна в Русия, съобщиха световните агенции. Влакът тръгна вчера от Пхенян за Владивосток, където уединеният севернокорейски лидер може да се срещне с руския президент Владимир Путин, посочва в. "Ю Ес Ей Тъдей".

Белият дом заяви, че очаква среща между двамата лидери този месец, тъй като Москва се надява нейният съюзник от времето на съветската епоха да ѝ помогне да се превъоръжи за войната си в Украйна. Срещата може да се състои още днес, отбелязва вестникът и обръща внимание на факта, че това е първото задгранично пътуване на Ким от повече от четири години насам.

Миналата седмица Белият дом заяви, че преговорите за доставка на оръжие между Северна Корея и Русия "напредват". Но той също така предупреди, че режимът на Ким ще "плати цената", ако сключи оръжейна сделка с правителството на Путин, коментира "Ю Ес Ей Тъдей".

Изолираната азиатска страна може да помогне за снабдяването на Москва с артилерийски снаряди и ракети, коментира американският вестник. Вашингтонският мозъчен тръст Фондация Карнеги за международен мир описва севернокорейската индустрия за производство на боеприпаси като "високоразвита". В замяна на това Северна Корея може да поиска достъп до някои от високотехнологичните оръжейни системи на Русия.

Северна Корея продължава да тества и разработва балистични ракети с голям обсег и ядрени оръжия, отбелязва "Ю Ес Ей Тъдей". САЩ и Северна Корея водят преговори за неразпространение на ядрени оръжия от 80-те години на миналия век.

Изданието „Бизнес инсайдър“ коментира, че руската икономика се срива, но Западът трябва да окаже по-голям натиск върху Москва. Американската медия цитира изследователи от Атлантическия съвет, базиран в САЩ мозъчен тръст в областта на международните отношения, според които западните държави трябва да направят повече, за да отслабят още повече руската икономика. Те посочват въздействието на санкциите през изминалата година, при което рублата рязко поевтиня, а търсенето в ключови сектори се влоши.

Според изследователите обаче Русия е станала по-добра в заобикалянето на санкциите, което дава на икономиката ѝ неочакван тласък. Това включва действия като продажбата на петрол извън ценовия таван от 60 долара за барел - ключово важно усилие, наложено миналата година, за да се намалят военните приходи на Москва, коментира „Бизнес инсайдър“.

Американският в. „Атлантик“ обръща внимание на санкциите срещу Русия в по-различна светлина, като припомня извършен през септември 2022 г. опит на украинските сили да ударят с натъпкани с експлозиви безпилотни морски катери руските кораби, закотвени в Севастопол, където се намира Черноморският флот на Русия. Тогава инженерите, управляващи дистанционно украинските морски катери, се сблъскали с проблем - „Старлинк“, сателитната комуникационна система, която Украйна използвала след нахлуването на Русия в началото на миналата година, неочаквано не работела.

Няколко души в Украйна и на други места трескаво се обаждали и пишели на Илон Мъск, който е собственик на „Старлинк“, за да го убедят да активира системата.

Мъск, който наскоро разговарял с посланика на Русия във Вашингтон, отговорил чрез свой сътрудник, че съществува "нетривиална възможност" атаката на украинските морски катери да доведе до ядрен конфликт. Мъск намекнал пред сътрудника си и още няколко души (макар че по-късно отрекъл), че по това време е разговарял и с руския президент Владимир Путин.

Много от тези подробности бяха съобщени за първи път от сп. „Икономист“. Оттогава насам сп. „Ню Йоркър“ също описа как украинските войници внезапно са загубили достъпа си до сателитната комуникационна система „Старлинк“ на бойното поле по време на други сухопътни операции. Няколко седмици по-късно украинските сили отново предприемат подобна атака с флотилия от безпилотни морски катери, като наистина достигат до пристанището на Севастопол, използвайки различна комуникационна система.

С други думи, Мъск е сгрешил. Вместо да вдъхнови Трета световна война, нападението с безпилотните морски катери е помогнало за намаляване на насилието, защита на търговията, подкрепа за украинските фермери и може би дори е гарантирала, че някои хора извън Украйна няма да останат гладни. Ако не бе високомерието на Мъск, тези ефекти можеше да се усетят по-рано, коментира „Атлантик“. Вестникът отбелязва, че може би първото нападение можеше да елиминира повече от корабите, чиито ракети убиваха цивилни граждани в украинските градове. Може би в резултат на това щяха да загинат по-малко хора. И може би войната, която ще приключи, когато Украйна си върне собствената територия и прекрати мъченията на собствените си граждани на тази територия, щеше да е по-близо до своя край.

Това е поучителен разказ за арогантността на един милиардер, който играе непостоянна роля във външната политика на САЩ, отбелязва "Атлантик". Но това е и история за страха, насаждан и насърчаван от руснаците, целенасочено създаден, за да формира по-широки западни възприятия за тази война. Мъск не е сам - мнозина във Вашингтон, както и в Берлин, Брюксел и други европейски столици, включително хора, които подкрепят украинския суверенитет и искат Украйна да спечели войната, също са били уплашени от разговорите си с руските посланици, от заплахите, отправени от руските лидери, или от картините на ядрени експлозии, показани по руската държавна телевизия. Много преди да разговаря с истински руснаци, Мъск вероятно се е сблъскал със същата пропаганда в крайнодесните затворени пространства, които посещава. През 2016 г. на Доналд Тръмп вероятно му е хрумнала идеята да обвини Хилъри Клинтън, че иска да започне Трета световна война, в същата среда на социалните медии, заключава вестникът.

Под заглавие „Насочва ли се китайският дрон-камикадзе към Русия?“ американското сп. „Форбс“ обръща внимание на видео, показващо учебното изстрелване на нов китайски дрон камикадзе, наречен „Сънфлауър-200“ (Sunflower-200). На кадрите, споделени в социалната мрежа „Екс“ (доскоро „Туитър“), се вижда как дронът излита с помощта на ракета-носител и (вероятно) поразява цел на известно разстояние.

Оръжието, което очевидно наподобява иранския „Шахед-136“, досега бе известно само от снимки на руското изложение „Армия 2023“ в Москва миналия месец. Но последните данни показват, че това е истинско оръжие в напреднал стадий на разработка, което може да бъде причина за безпокойство в Украйна, отбелязва американското списание.

Първоначално „Шахед“ бяха внесени директно от Иран, но скорошни данни сочат, че Русия вече сглобява собствена версия по лиценз. Неотдавнашните съобщения за разбиването на „Шахед“ в Румъния също може да свидетелства за проблеми с контрола на качеството на произведените в Русия дронове, коментира „Форбс“.

За „Сънфлауър“, който изглежда има система за самонасочване, има публикувана много малко информация, дори не се знае коя компания го произвежда. Една от интерпретациите е, че Китай се насочва към силата на оръжията за дълги разстояния и иска да ги добави към портфолиото си.

Съществува и по-очевиден подход. Китай не доставя официално оръжия на Русия, въпреки че намира индиректни пътища за оказване на помощ, а името „Сънфлауър“ (в превод - „Слънчоглед“), което е очевидна препратка към националното цвете на Украйна, със сигурност е от значение, коментира сп. „Форбс“. Присъствието му на руското оръжейно изложение е индикация за вида помощ, която Китай може да окаже в този конфликт. Новият видеоклип показва, че „Сънфлауър“ е нещо много повече от тайно разработван проект и може би само месеци го делят от производство - ако цената и политическият климат са подходящи, заключава американското списание.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 15 гласа.

Свързани новини