Отидете към основна версия

1 892 8

Израел и Газа: Трагедията от двете страни на границата

  • хамас-
  • хан юнис-
  • ивицата газа-
  • израел-
  • сдерот

Стотици хиляди хора са избягали от северната част на ивицата Газа

Снимка: БГНЕС/ EPA

Десетки хора чакат на опашка пред пекарна в Хан Юнис - град в южната част на ивицата Газа. Всички размахват банкноти в опит да получат хляб от пекаря. Ум Абдула Абу Ризик има късмет - успява да си купи хляб. Той обаче далеч не е достатъчен, разказва АРД в репортаж от Газа.

"Това е трагедия. Приютил съм седем семейства, които останаха без дом, в своята къща. Редя се на опашка тук от седем сутринта. Това не е достатъчно", споделя мъжът пред германската обществено-правна телевизия. Той разказва, че хлябът е всъщност само за децата. Възрастните не могат да си позволят да ядат нищо в момента.

Стотици хиляди хора са избягали от северната част на ивицата Газа тук, след като израелската армия започна да атакува Хамас.

Децата не могат да спят

На около 30 километра от Хан Юнис се намира израелският град Сдерот. В непосредствена близост до ивицата Газа хората в южен Израел са подложени на ракетен обстрел от дни. Една от ракетите на Хамас все пак успява да порази цел в Сдерот, обяснява АРД. Израел съветва жителите на региона да потърсят безопасно място.

Йосин Едри споделя с германската медия, че животът му е много труден в последните дни. "Децата са травматизирани. Не могат да спят", казва мъжът, преди да се качи в един от автобусите, които трябва да евакуират хората от Сдерот към други части на Израел. Държавата се грижи за разходите по евакуацията, но и никой не е длъжен да напуска дома си - това е само предложение от властите.

От пет дни няма питейна вода

Шимрит също е предпочела да избяга от Сдерот. Тя дърпа малък куфар на колелца зад себе си, а дъщеря ѝ държи плюшената си играчка. Майката споделя, че вече няколко години преживяват такива неща. "Децата ми не познават нищо друго. Но трябва да се справяме".

Обратно в Хан Юнис екипът на АРД разговаря с хората, които се редят на дълга опашка пред джамията. Там им дават чиста питейна вода. Еяд Агел разказва, че в дома му от пет дни няма питейна вода.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.

Свързани новини