Руският държавен оръжеен износител, компанията "Рособоронекспорт" обсъжда с индийски предприятия съвместно производство на оръжия, с които могат да бъдат оборудвани самолети на индийските военновъздушни сили, предаде Ройтерс, като се позова на руската агенция РИА.
"Рособоронекспорт" работи с индийски частни и държавни предприятия за организиране на съвместно производство на авиационни оръжия и интегрирането им в съществуващия авиационен парк в Индия", казва генералният директор на "Рособоронекспорт" Александър Михеев.
Засега не се съобщава кои индийски компании ще участват в този процес, нито кога ще започне потенциалното производство.
Русия продължава да бъде най-големият доставчик на оръжие за Индия - 45% от вноса в областта на отбраната през 2022 г., според тазгодишния доклад на Стокхолмския институт за изследване на мира
Михеев заяви, че "Рособоронекспорт" и индийски партньори са предоставили на индийското министерство на отбраната изтребители Су-30МКИ, танкове, бронирани машини и снаряди.
Индия и Русия също така са започнали в началото на година съвместно производство на автомати "АК-203 Калашников".
Същевременно сателитни снимки показват напредък в строителството на завод в Русия, който ще произвежда безпилотни самолети, проектирани от Иран, които Москва се очаква да насочва срещу украински енергийни съоръжения, предаде Ройтерс, като се позова на информация на Института за наука и международна сигурност.
Въпреки напредъка в изграждането на завода, нито САЩ, нито техните съюзници са наложили санкции на собственика му - компанията "Алабуга", или на свързаните с нея компании, казва Институтът.
Заводът ще се използва за масово производство на иранските дронове "Шахед-136", при което ще има подобряване на иранските производствени процеси и в крайна сметка ще се стигне до разширяване на възможностите на дроновете, посочва Институтът, като се позовава на изтекли документи.
Спътниковата снимка показва и изграждането на други структури и обособяването на нови периметри за сигурност и на контролно-пропускателни пунктове в района на завода.
"С наближаването на зимата може да се очаква Русия да засили атаките с "Шахед-136" срещу жизненоважните енергийни източници на Украйна, което ще влоши условията на живот на цивилното население".
Миналата зима - около 10 месеца след инвазията на Русия в Украйна, руските сили предприеха вълна от атаки с ракети и дронове по украинската енергийна инфраструктура, което доведе до масово спиране на тока.
Новоизграждащото се предприятие за дронове е на 800 км източно от Москва, в Република Татарстан. "Алабуга" е 66% собственост на федералното правителство и 34% на Република Татарстан, се казва още в информацията на Института.
През юни Белият дом заяви, че Русия и Иран изглежда задълбочават сътрудничеството си в областта на отбраната.
Източник: БТА