Куба стана втората страна в Латинска Америка и Карибите, която легализира евтаназията, след Колумбия, предаде bnnbreaking.com. Националното събрание на Куба прие този забележителен закон като част от актуализация на правната рамка на страната за нейната здравна система, затвърждавайки правото на достойна смърт в националния закон.
Съгласно наскоро приетия Закон за общественото здраве системата на здравеопазване на Куба претърпя значителна еволюция. Законът интегрира международни договори в кубинската правна рамка, възстановява ролята на държавата в общественото здравеопазване на всички нива и признава важността на здравето, епидемиологичните инструменти, изследванията и научните техники. Той също така включва важната разпоредба за правото на достойна смърт, позволяваща решения в края на живота, които могат да включват евтаназия или медицинско асистирано самоубийство.
Въпреки значимия обществен характер на това законодателство, то предизвика малък обществен дебат в Куба и беше слабо споменато в държавните медии. Въпреки това се очаква регламентите да бъдат разработени и обсъдени в бъдеще. Кубинската римокатолическа църква, влиятелна в преобладаващо католическата нация, все още не е направила изявление или коментар относно законодателството.
Медицински специалисти като д-р Алберто Роке, който има магистърска степен по биоетика, приветстваха новото законодателство. Те твърдят, че това предоставя правно основание за практиките на евтаназия в бъдеще, независимо дали става дума за активна евтаназия или асистирано самоубийство. Пациенти, борещи се с терминални заболявания, като медицинската сестра Суайма Лопес, която се бори с рака, също изразиха подкрепа за възможността за достойна смърт, когато възстановяването не е възможно.
Евтаназията остава спорен въпрос в световен мащаб, разрешена само в няколко държави и някои щати на САЩ, често атакувана от религиозни противници. Други страни, които в момента разрешават евтаназията, са Швейцария, Холандия, Люксембург, Канада, Австралия, Испания, Германия и Нова Зеландия.