Норвежкият крайнодесен екстремист Андерш Брайвик, който през 2011 г. уби 77 души при бомбен атентат и нападение с огнестрелно оръжие, направи днес втори опит да осъди държавата, обвинявайки министерството на правосъдието, че е нарушило човешките му права, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Брайвик, който неотдавна промени името си на Фьотолф Хансен, твърди, че изолацията, в която е поставен, откакто е започнал да излежава присъдата си през 2012 г., представлява нечовешко наказание съгласно Европейската конвенция за правата на човека. Той вече се провали при подобен опит през 2016 г. и 2017 г., когато жалбата му в крайна сметка бе отхвърлена от Европейския съд.
Адвокатът му Йойстайн Сторвик заяви през Асошиейтед прес, че психичното здраве на Брайвик е пострадало от годините на изолация, в резултат на което той е "склонен към самоубийство" и е силно зависим от антидепресанти. Сторвик заяви, че ще настоява за облекчаване на ограниченията и възможност за повече контакти с други затворници, като добави, че според него прекарването на 12 години и половина в изолация представлява "безпрецедентен" случай в най-новата европейска съдебна история.
Днес Сторвик заяви пред съда, че Брайвик се надявал, че ще може да има някаква форма на "човешки отношения", когато е бил преместен миналата година от затвора в Шиен в просторен двуетажен комплекс в затвора в Рингерике близо до столицата Осло, но килиите там били "превърнати в изолатор".
През 2012 г. Брайвик бе осъден за тероризъм и извършването на масово убийство във връзка с бомбения атентат, при който загинаха 8 души в сграда в правителствения комплекс в Осло, и за масовата стрелба няколко часа по-късно на остров Ютьоя, където Брайвик застреля 69 души в летен лагер, организиран от младежката организация на управляващата по онова време лявоцентристка Норвежка работническа партия, припомня АП.
Брайвик, който по време на осъдителния процес се определяше като антимюсюлмански кръстоносец, пледира невинен, твърдейки, че е действал при самозащита, за да защити Норвегия от мултикултуризма. Тогава той получи най-тежката присъда в Норвегия по онова време - задържане под стража за 21 години, с възможност срокът да бъде удължен за неопределено време, ако все още е смятан за опасен.
"Няма да е преувеличено, ако кажа, че ако съдът не си стъпи на краката, тогава той ще бъде осъден на доживотен затвор и никога няма да може да се свърже с други хора", заяви днес Сторвик пред съда, цитиран от Норвежкото телеграфно бюро (НТБ).
Днес Брайвик влезе в импровизираната съдебна зала във физкултурния салон на затвора "Рингерике" с тъмен костюм и вратовръзка, придружен от Сторвик. Този път обаче той не отправи нацистки поздрав, както е правил в миналото при явяванията си пред съдебния състав, отбелязва АП.