Двадесетина оцелели концлагеристи от Аушвиц-Биркенау участваха в церемония по случай 79-ата годишнина от освобождаването на нацисткия лагер на смъртта от Червената армия, а директорът на музея, цитиран от Франс прес коментира, че това е била „една от най-трудните годишнини“, предаде БТА.
„Има освободители, които нападат други (в Украйна, бел. ред.), те изнасилват, убиват, а в Израел не виждаме мир дори на хоризонта“, заяви Пьотр Цивински.
Всяка година на 27 януари се отбелязва Международният ден, посветен на паметта на жертвите на Холокоста.
Сред оцелелите, дошли да присъстват на церемонията, беше и 94-годишната Халина Биренбаум, въдворена в Аушвиц между 1943 и 1945 г.
В палатка, издигната над старата казарма, където е живяла, тя каза, че „болезнено усеща страданието и трагедията на продължаващите войни, на днешните народи“, споменавайки „варварска и продължителна руска атака срещу Украйна, (... ) варварските терористични атаки на „Хамас“ и войната „от всички страни“.
Биренбаум е разтревожена и от антиеврейските и антиизраелски демонстрации по света.
„За мен това е продължение на Холокоста“, каза възрастната жена.
В Украйна стотици хиляди войници и цивилни бяха убити от началото на руската инвазия през февруари 2022 г. Въпреки това няма надеждни данни за жертвите, защото страните не публикуват информация за загубите си и никоя независима организация, включително ООН, не е в състояние да предостави изчерпателни данни.
Построен в окупирана Полша, концлагерът Аушвиц-Биркенау, където един милион европейски евреи – от общо шестте милиона загинали – са били убити между 1940 и 1945 г., е символът на геноцида, извършен от нацистка Германия.
В този лагер, освободен на 27 януари 1945 г., са загинали също около 80 000 поляци от нееврейски произход, 25 000 роми и 20 000 съветски войници.