Ръководителят на болницата в град Газа, в която са лекувани някои от ранените при кръвопролитията около конвой с хуманитарна помощ, заяви днес, че повече от 80 % от тях са с огнестрелни рани, което предполага, че е имало интензивна стрелба от страна на израелските войски, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
По данни на здравните власти най-малко 115 палестинци бяха убити, а повече от 750 други ранени вчера, когато според свидетели намиращи се наблизо израелски войници са открили огън, докато огромни тълпи са се втурнали да вземат стоките от конвой с помощи. Израел заяви, че много от загиналите са били стъпкани при блъсканицата, която започнала, когато отчаяни палестинци в Газа се втурнали към камионите с помощи. Израел твърди, че войниците му са произвели предупредителни изстрели, след като тълпата се е насочила към тях по застрашителен начин.
Д-р Мохамед Салха, изпълняващ длъжността директор на болница "Ал Ауда", заяви пред АП, че от 176-те ранени, докарани в лечебното заведение, 142 са с огнестрелни рани, а останалите 34 са с наранявания от блъсканицата.
Той не можа да посочи причината за смъртта на убитите, тъй като телата са били откарани в държавни болници за преброяване. Служителите на тези болници не бяха открити веднага.
Кръвопролитията подчертаха как хаосът в условията на почти 5-месечната израелска офанзива осакатява усилията за предоставяне на помощ на 2,3 млн. палестинци в Газа, една четвърт от които според ООН са изправени пред глад.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че се надява да бъде сключено споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас" до началото на мюсюлманския месец на постите Рамазан, който започва на 10 март, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Все още не сме го постигнали", каза той пред репортери, докато напускаше Белия дом в петък.
За първи път от един месец насам Световната здравна организация (СЗО) успя да достави хуманитарна помощ на болницата "Аш Шифа", разположена в северната част на ивицата Газа, съобщи генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, предаде ТАСС.
"След повече от месец СЗО и партньорите [на организацията] успяха да получат достъп до болница "Аш Шифа" в северната част на Газа и да доставят там 19 000 литра гориво, животоспасяващи лекарства за 150 пациенти и лекарства за 50 деца, страдащи от тежко остро недохранване", посочи Гебрейесус на страницата си в социалната мрежа "Екс".
Ръководителят на СЗО също така заяви, че в медицинския център остават повече от 240 пациенти, подпомагани от лекари доброволци, на които силно липсват "лекарства, гориво, вода и храна". "Нивото на разрушенията на територията на болницата не може да се опише", подчерта още Гебрейесус, като отново призова за незабавно прекратяване на огъня в палестинския анклав.
Ръководители на множество световни медии подписаха писмо, в което призовават израелските власти да защитят журналистите в Газа, като заявиха, че репортерите са работили в безпрецедентни условия по време на израелските атаки срещу анклава и са изправени пред "сериозен личен риск", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Сред медиите, чиито главни редактори подписаха писмото, са Асошиейтед прес, АФП, Ройтерс, "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост", Би Би Си, Си Ен Ен, "Гардиън", "Файненшъл таймс", "Шпигел" и "Айрец".
Общо най-малко 94 журналисти са били убити във войната на Израел срещу "Хамас" в Газа; повечето от тях - 89 - са палестинци, убити от израелските военни, заяви Комитетът за защита на журналистите, който публикува писмото, подписано от ръководителите на 59 новинарски организации.
КЗЖ заяви, че войната е "най-опасната в историята" за журналистите. Израел отрича умишлено да е нападал журналисти и цивилни граждани, като твърди, че преследва само палестинската ислямистка групировка "Хамас", която управлява Газа и нападна Израел на 7 октомври.