Москва обсъжда с Армения въвличането на Ереван от западните страни в техния антируски курс, за да предупреди републиката за рисковете, каза говорителят на външното министерство Мария Захарова пред РИА Новости.
"За съжаление наблюдаваме тази тенденция от доста дълго време и говорим за това. Разговаряме, включително и много поверително, с нашите арменски колеги и партньори, само с една цел - да ги предупредим", каза тя.
Дипломатът добави, че някои от аргументите на Москва са били приети от арменската страна, „дори са взети определени мерки“.
"Прекрасно разбираме, че Щатите и колективният Запад като цяло са използвали тактики за третиране на страни и народи под формата на техни инструменти в продължение на десетилетия и векове под прикритието на добри намерения. Ако такива примери не съществуваха в нашата регион, сигурно бих си помислила, че САЩ и колективният Запад няма да прилагат тази тактика конкретно в постсъветското пространство“, подчерта представителят на МВнР.
Според нея Москва искрено желае Армения да запази своя суверенитет и да изгради политика, основана на националните интереси. Тя обясни, че националните интереси не са това, което „някой е написал там в Брюксел или някъде другаде в някоя столица“, а тези, които отразяват културната идентичност на хората, съчетана с интересите на хората, които живеят и отглеждат децата си в Армения.
Тя добави още, че има исторически отговор на съмненията на Ереван относно искреността на намеренията на Русия в отношенията с Армения: Москва многократно се е притичвала на помощ и е защитавала републиката.
"Ако някой в Армения има въпроси относно искреността на нашите мисли, мисля, че има исторически отговор на това. Това е броят на нашите момчета, които защитиха Армения. И усилията на руското ръководство и лично на руския президент Владимир Путин, които той вложи, за да спре многократно кръвопролитията в този регион“, каза Захарова.
Тя отбеляза, че това е "тестът за сила", който Москва е преминала в отношенията с Ереван.
"Струва много. И това не са онези безкрайни бла бла бла, празни думи, обещания, които, както много западни страни винаги са давали в исторически план и дават на Армения, че те ще защитават Ереван, ще помагат и т.н. Русия наистина спря кръвопролитието, наистина даде финансова и икономическа помощ, без да иска нищо в замяна и без да го подлага на заробващи условия, превърна се в дом на огромен брой семейства, граждани, хора и професионални интереси“, подчерта Захарова.
Официалният представител на МВнР обърна внимание на броя на бежанците, които Русия е приела.
"И аз наистина не искам сега да се налага някаква антируска програма на народа на Армения, благодарение на информационните технологии, агресивна реторика. Ние винаги ще бъдем там, винаги ще помагаме, винаги ще лекуваме Армения, хората на тази страна с открито сърце и чиста душа“, заключи тя.
През март ръководителят на арменското външно министерство Арарат Мирзоян каза в интервю за турската телевизионна компания TRT World, че предвид всички предизвикателства, пред които Ереван трябваше да се изправи през последните три-четири години, активно се разработват нови възможности обсъждани в републиката, включително идеята за членство в ЕС. Според него „народът на Армения има европейски стремежи“.
Секретарят на Съвета за сигурност на Армения Армен Григорян също каза, че страната върви по пътя на диверсификация на икономиката, политиката и сферата на сигурността, придобивайки партньори не само на Запад, но и в Азия. В същото време той подчерта, че западните страни не принуждават Ереван да разваля отношенията с Русия.