С минимална разлика от 30 000 гласа в Швейцария решиха да наложат квоти за имигрантите.
Местната обществена телевизия SRF обяви, че 50,3% от гласувалите са подкрепили ограничаването на имиграцията, а други 49,7% смятат, че Алпийската конфедерация не трябва да затваря трудовия си пазар.
Предварителните резултати показват, че
селските региони активно са подкрепили въвеждането на квоти,
а големите градове като Базел, Женева и Цюрих са настояли да не се променя либералния режим спрямо чужденците. Анализатори обаче припомнят, че резултатите от референдума бяха предизвестени в известен степен след като преди две години Алпийската конфедерация наложи квоти за гражданите на осем страни от Централна и Източна Европа.
Предложението за ограничаване на свободата на трудовия пазар беше инициирано от Швейцарската народна партия, според която имиграцията подрива националните устои. По време на кампанията на референдума Швейцарското правителство твърдеше, че от свободното придвижване на работници зависи икономическото процъфтяване на страната.
„Референдумът ще има сериозни последици за Швейцария ...
и за отношенията ни с Европейския съюз“, заяви след гласуването пред АП министърът на правосъдието
„Това е промяна в сегашната система на свободно движение на хора“, посочи швейцарският политик.
„Споразумението с ЕС за свободно движение на хора е поставено под въпрос“. Това призна след гласуването ротационният президент на Швейцария и външен министър Дидие Буркхалтер.
„Това е чудесна новина за влюбените в свободата и националния суверенитет в Европа“. Това заяви часове след резултатите от референдума лидерът на британската ксенофобска и популистка Партия на независимостта Найджъл Фараж. Според него разумна и силна Швейцария се е изправила срещу тормоза и заплахите на неизбраните бюрократи в Брюксел.
„Масовата имиграция на Стария континент е голям проблем и източник на големи тревоги, защото намалява заплатите, притиска социалните системи и създава у хората чувство, че са чужденци в собствената си страна“, не пропусна да припомни тезите си Найджъл Фараж.
Няма съмнение, че Швейцария е привлекателна за имигрантите,
които в момента са 24 % от населението, припомня „Дойче веле“. Повече има само в Люксембург - 40 на сто.
Швейцарската народна партия бие тревога, че годишно в страната се заселват 80 000 чужденци, тоест - възниква по един малък град. В резултат от това, твърдят привържениците на ограниченията, влаковете в Швейцария са претъпкани, пътищата са задръстени, природата се разрушава, социалната система е претоварена, а работните места на швейцарците са заплашени.
Първите три аргумента са доста спорни, а колкото до работните места - според съюзите на предприемачите (които влагат милиони, за да осуетят инициативата) страната се нуждае от квалифицирана работна ръка, каквато предлага трудовият пазар в ЕС.
Тук трябва да се уточни, че
от 1999 година Швейцария има споразумение с Евросъюза за свободно придвижване на хора.
Това споразумение е част от пакет с други договорки, и ако Швейцария едностранно ограничи достъпа на европейски граждани, както предлагат консерваторите, останалите споразумения с ЕС също автоматично ще се прекратят. Ако Швейцария иска те да останат в сила ще трябва да започне преговори с Брюксел.
Референдумът ще има отрицателно въздействие върху местната икономика.
Резултатите от него ще принуди хиляди високо квалифицирани и образовани германци, французи, италианци и други
да потърсят другаде перспективи за своето развитие.
Никой от тях няма да се реди всяка година за подмяна на своето разрешително, ако има възможност другаде да работи без да се занимава с бюрокрацията. След месеци швейцарската икономика ще бъде изправена пред заплахата да търси 80 000 високо квалифицирани специалисти.
Асоциацията на банкерите в Швейцария изрази разочарование от резултатите на референдума. „Ние ще трябва спешно да започнем конструктивни разговори с ЕС, за да обясним нащата позиция“, обявиха от асоциация.
Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу вече предупреди, че тъкмо благодарение на тези споразумения Швейцария има свободен достъп до 500-милионния европейски пазар и че всяко трето работно място в страната зависи от търговията с ЕС.
Часове след гласуването Европейската комисия изрази съжаление от резултата на референдума в Швейцария.