2 Февруари, 2014 09:00 15 325 4

Забравените 4.07 милиарда евро

  • пенсия-
  • пари-
  • швейцария
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Всяка година в Швейцария пенсионните фондове губят контакт с хиляди свои клиенти, половината, от които са чужденци. Причината е, че много от клиентите сменят работното си място, заминават за чужбина или просто изчезват, като не смятат за нужно да осведомят пенсионните фондове за своето ново местоположение. Осигуровките може да са малки суми, но общата сума се измерва в милиарди евро. Към момента швейцарските пенсионни и застрахователни компании разполагат с 5 млрд. швейцарски франка, или 4.07 млрд. EUR, чийто собственици не могат да бъдат открити. В действителност застрахователната компания е задължена при смяна на работодателя на клиента да прехвърли събраната до момента сума на компанията, в която служителят се е преместил, а ако той е без работа, то сумата отива в специална „блокираща сметка”. Това е специален фонд (Auffangeinrichtung BVG), създаден от профсъюзите и работодателите. Сумата остава във въпросната сметка, или докато лицето представи всички необходими документи за новата си месторабота, или докато не навърши пенсионна възраст.

Парадоксално но факт

Често хората просто не заявяват своето ново работно място. Причините най-често са две – или поради незнание, или просто забравят за тази важна формалност. От своя страна, застрахователните компании, независимо от положените усилия, не успяват да намерят законния собственик на парите. Така например, само Auffangeinrichtung BVG е загубил контакт с почти 600 000 клиенти, които формират сума от 2 млрд. EUR. Половината от собствениците на тези сметки са чужденци.

„Може да предоставим информация за сумата на всяко „изчезнало” застраховано лице и в буквалния смисъл да му я изплатим до последния евроцент. Проблемът е, че не са ни известни нито адресът, нито банковите данни на въпросните лица. Затова и не знаем на кого да преведем натрупаната сума”, обяснява Макс Мейли, управител на фонда Auffangeinrichtung BVG.

Вина за създалата се ситуация имат и самите застраховани. Те като че ли просто забравят за своята пенсия и не търсят връзка с пенсионните фондове.

Ситуацията с „ничийте пари” може лесно да бъде избегната „Работодателят просто трябва да задължи служителят, който напуска, да попълни бланка с всички необходими на застрахователя данни”, предлагат специалисти, работещи в застрахователния и пенсионен бранш.

Чужденците най-много забравят за своето пенсионно застраховане

Причината е, че повечето от тях не са запознати с местното законодателство, което дава право на всеки, който е работел определен период от време в Швейцария, да получи определена сума пари в зависимост от срока на работа.

Швейцария е сключила договор с 40 европейски държави, на базата на който става възможно трансграничното сътрудничество между органите на пенсионните и застрахователни компании. Това определено улеснява намирането на част от лицата, които не са си потърсили парите.

Проблемът е, с хората, които са напуснали Швейцария. На практика те не могат да бъдат намерени и ако те самите не предоставят точен адрес и всички необходими данни на застрахователното или пенсионно дружество, няма как да си получат парите, а те, както виждаме не са никак малко – 4.07 млрд. USD към днешна дата. „Парите ще чакат своя собственик, докато той не навърши 100 години”, поясняват специалисти в бранша.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Симеон Тасев

    0 1 Отговор
  • 2 Сульо

    2 0 Отговор
    В България сумата, която пенсионните фондове трупат от "загубени" клиенти сигурно е още по-фрапираща.
  • 3 Монго

    0 0 Отговор
    Ето къде ми били парите, а аз си мислих, че съм си изгубил портфейла...
  • 4 Бай Иван

    0 0 Отговор
    Със сигурност като се има предвид колко нещастници не доживяват да вземат пенсия и парите им изчезватА да не говорим колко са онези които успяват да и се порадват само няколко години.