Те са мили, дружелюбни и верни. През последните месеци те служеха като охраната на строителните обекти в най-скъпата в историята на спорта Зимна Олимпиада, разказва Би Би Си.
За вярната си служба те бяха просто изоставени на улиците на Сочи. Наемните места строителни работници си отидоха по родните места след края на строителството, а кучетата бяха изхвърлени на улиците на Олимпийското село или в Сочи.
С пристигането на първите спортисти, журналисти и гости на игрите, градските власти се замислиха за трайно решение на проблема.
Дори се чуха призиви те да бъдат избити, за да не смущават откриването на Олимпиадата. Общинските власти дори наеха специална фирма, която да залови и премахне уличните кучета от Сочи.
Тази политика на градските власти предизвика критиките ма Международния олимпийски комитет,който призова да се намери хуманно разрешение на проблема.
От съдбата на уличните кучета се заинтересува руският милиардер Олег Дерипаска.
„Първото ми куче беше взето от улицата. То беше бездомно, но станахме най-добри приятели. “, аргументира решението си да помогне милиардерът. Той не се поколеба и дарява $15 000 за изграждането на приюта и обещава подкрепа от $50 000 годишно.
Уличните кучета бяха проблем и за Олимпиадата в Пекин. Там властите просто ги избиха. Сегашният президент на Румъния Траян Бъсеску като кмет на Букурещ също прибегна до радикалната практика, за да се справи с проблема.
Популацията на уличните кучета също се увеличи в София в началото на кризата, когато много строителни обекти бяха принудени да хлопнат врати, а четириногите питомци бяха изоставени на милостта на столичани.