В ход, който бележи важен момент в международните отношения, Испания официално призна Палестина като независима нация. Решение беше взето в унисон с Норвегия и Ирландия миналата седмица, има за цел да насърчи мира между израелци и палестинци, предава БТА.
Испанският премиер Педро Санчес изтъкна историческия характер на това решение, подчертавайки неговата цел да подкрепи мирния процес в региона. Преди Съветът на министрите да ратифицира това решение, Санчес поясни, че Испания не се стреми да диктува границите на други нации, но вярва в осъществимостта на палестинска държава.
Санчес очерта визия за Палестина, предполагайки, че Западният бряг и Ивицата Газа трябва да бъдат свързани, като Източен Йерусалим ще служи като столица под управлението на Палестинската власт. Той увери, че решението на Испания не е срещу Израел, нация, която Испания уважава и с която иска да поддържа силни отношения.
Испанското правителство изрази опозицията си срещу "Хамас" и осъди атаките на групировката срещу Израел на 7 октомври. Санчес вярва, че признаването на Палестина е решаваща стъпка към постигане на решение с две държави, мнение, което се повтаря от няколко други членове на Европейския съюз.
Позицията на ЕС за Палестина
Към днешна дата девет от двадесет и седемте държави-членки на ЕС са признали държавата Палестина. Този списък включва държави, които са признали Палестина преди да се присъединят към ЕС, като Малта, Кипър, Чешката република, Словакия, Унгария, Румъния, България и Полша, след декларацията за независимост от Ясер Арафат през 1988 г. Швеция се присъедини към този списък през 2014 г., като стана първата страна, която призна Палестина след членството в ЕС.
Неотдавнашното решение на Испания подчертава нейният ангажимент за мир в Близкия изток и допринася за нарастващия брой страни от ЕС, които признават Палестина като суверенна държава.