Отидете към основна версия

2 679 77

ISW: Украйна не може да спечели войната без да освободи окупираните територии

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • володимир зеленски-
  • владимир путин-
  • нато

Договорено прекратяване на огъня при условията на Кремъл ще даде на руската армия време да си почине и да се възстанови, вероятно преди да извърши бъдеща атака срещу Украйна от много по-напреднала и укрепена фронтова линия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Някои неназовани представители на американското правителство изглежда смятат, че Украйна не трябва да освобождава окупираните си земи и население, за да спечели войната, въпреки неотдавнашните ясни изявления на руския президент Владимир Путин, че Русия няма да приеме прекратяване на огъня чрез преговори при никакви условия, различни от украинската капитулация, и няма да се откаже от целите си за пълно унищожаване на цялата украинска държава - а не само на земите, които тя в момента окупира.

Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

На 9 юли в. "Ню Йорк Таймс" (NYT) съобщи, че анонимни американски служители смятат, че "дори и без да си върне официално земята, Украйна може да стане победител във войната, като се сближи с НАТО и Европа".

Тази оценка на САЩ се основава на няколко погрешни предположения - на първо място на предположението, че членството на Украйна в НАТО или Европейския съюз (ЕС) е гарантирано. Членството на Украйна в НАТО и ЕС не трябва да се приема като даденост при обсъждането на бъдещето на украинската сигурност.

Тази оценка почива и на предположението, че загубата на земите, които понастоящем са окупирани от Русия, и на цивилното население, намиращо се под руска окупация, няма да застраши сериозно бъдещата икономическа жизнеспособност на Украйна и способността ѝ да се защитава от бъдещи руски нападения, което, както ISW често подчертава, не е така.

Земите, които Русия окупира в момента, са както икономически, така и стратегически необходими за Украйна, и продължаването на окупацията им ще лиши Украйна от икономически ресурси и стратегически важни земи.

Самият Путин е заявявал, че Русия няма да се задоволи с приключването на войната по линиите, които държи в момента, и изрично е призовавал за изтеглянето на украинските войски от неокупираните части на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област като предпоставка за всякакъв вид "мирни" преговори с Украйна.

Областите, за които Путин настоява в момента, включват, наред с другото, големите градове Херсон и Запорожие. Освен това Путин непрекъснато представя войната като борба срещу НАТО и повтаря настояването си Украйна да промени конституцията си, за да се откаже официално от всякакви стремежи за присъединяване към Алианса.

Няма основание да се смята, че Путин ще се съгласи на прекратяване на огъня, което ще приближи Украйна до НАТО. И накрая, това предложение зависи от погрешното предположение, че руската агресия ще "приключи" с приключването на войната при условията на Русия.

Напротив, ISW оценява, че договорено прекратяване на огъня при руските условия ще даде на руската армия време да си почине и да се възстанови, вероятно преди да извърши бъдеща атака срещу Украйна от много по-напреднала и укрепена фронтова линия.

Путин е твърд и последователен в крайната си цел да унищожи украинската държава и няма да се откаже от нея, докато не почувства, че я е постигнал.

Няколко независими разследвания, сред които и това, проведено от Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна, стигнаха до заключението, че на 8 юли руска ракета е ударила киевската детска болница "Охматдит" на фона на продължаващите официални руски отричания и увъртания.

През нощта на 8 срещу 9 юли украинските сили нанесоха серия от безпилотни удари по руската енергийна и военна инфраструктура в Белгородска, Курска, Ростовска, Астраханска и Волгоградска област.

Наскоро руските сили потвърдиха напредването си югоизточно от Часoв Яр, близо до Авдеевка и югозападно от град Донецк, а украинските сили наскоро напреднаха северно от град Харков.

Руските власти продължават да разполагат контингенти на Росгвардия в окупирана Украйна за изпълнение на правоохранителни функции.

Руският президент Владимир Путин и индийският министър-председател Нарендра Моди направиха съвместно изявление за засилване на взаимноизгодното политическо, икономическо, енергийно и военнотехническо сътрудничество между Русия и Индия.

Путин активизира усилията си за укрепване на руските отношения с незападни държави чрез индивидуални призиви, въпреки че вероятно набляга на руско-индийското сътрудничество в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и БРИКС като част от по-широките руски усилия за създаване на алтернативна "евразийска архитектура на сигурността", използваща съществуващите евразийски многостранни организации.

Моди мълчаливо подкрепи фалшивия разказ на Кремъл, че Русия е заинтересована от мирно, договорено решение на войната в Украйна, вероятно в замяна на задълбочаване на икономическото, енергийното и технологичното сътрудничество с Русия.

Възможно е Путин да е обещал да върне индийските доброволци, сражаващи се в Украйна, по време на частна вечеря с Моди в Ново Огарьово, Московска област, на 8 юли.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 36 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: