Отидете към основна версия

2 428 21

"Ситуацията е ужасяваща“: хората в Судан изнемогват

  • судан-
  • африка-
  • оон-
  • глад-
  • война-
  • суданци

Милиони гладуват в Судан, а насилието се е превърнало в ежедневие в африканската страна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Години наред богатият на ресурси Судан беше тероризиран от диктатора Омар ал-Башир, преди той да бъде свален с преврат през 2019 г. Щастието на суданците обаче не продължи дълго - страната попадна в капана на кървава борба за власт.

Вече 16 месеца двама генерали се борят за контрол, без да вземат предвид последствията. Милиони хора са разселени в страната, милиони гладуват. В Швейцария се водят преговори за прекратяване на огъня и хуманитарна помощ, но сигналите не са обнадеждаващи.

"Ситуацията е ужасяваща"

"Ситуацията в Хартум е неописуема и наистина ужасяваща”, казва Халид Мишаин, говорител на младежка неправителствена организация, който наскоро е избягал от разрушената столица Хартум. Пред dpa той разказва, че всеки ден получават информации за хора, които са застрелвани в домовете си, а правителствените сили бомбардират безразборно жилищни комплекси, които са под контрола на опозиционните "Сили за бързо реагиране".

Преди дни няколко деца загиват, а други са ранени, когато по тях е открита стрелба, докато играят футбол на игрище, което е обявено за "безопасна за деца зона". Говорителят на УНИЦЕФ Джеймс Елдер разказва, че е посетил оцелелите деца в една от болниците в столицата на Судан. "Никой от тях няма да иска да играе футбол никога повече", казва той.

Глад, разселване и природни бедствия

Близо 26 милиона души са застрашени от глад - повече от половината от населението на страната. 755 хиляди души са на ръба на гладната смърт, показват анализи на ООН. В бежанския лагер Самсам в Северен Дарфур вече е обявено извънредно положение заради липсата на храна. Там се намират около половин милион бежанци. 10,7 милиона суданци са вътрешно разселени, а над 2 милиона са избягали от страната в съседните държави.

Според изчисленията на ООН най-малко сто души загиват всеки ден от глад в Судан, а най-малко 30% от всички деца в страната страдат от тежко недохранване. Освен въоръжения конфликт, населението на Судан се налага да се справя и с поройни дъждове и наводнения, които унищожиха къщи и пътища и принудиха десетки хиляди да напуснат домовете си.

Хуманитарната помощ е възпрепятствана

Елдер разказва, че е разговарял с медицинска сестра, която се е грижила за стотици момичета и жени, които са били изнасилени, включително и деца на осем години. Правозащитникът Махмуд Алзаин също докладва за сексуални посегателства и мародерства. "Информирани сме за повече от сто души, които са били отвлечени от "Силите за бързо реагиране", казва още Алзаин. Не е ясно дали те са живи - бойците стрелят по жени, деца и възрастни хора безразборно, обяснява правозащитникът.

Според ООН и двете страни в конфликта систематично пречат на доставките на необходимата хуманитарна помощ. От една страна са създадени ненужни бюрократични спънки, а от друга конвоите на ООН с храна често са държани на контролно-пропускателни пунктове дни наред, обяснява пред dpa Мохамед Рефаат, координатор на хуманитарната помощ в Судан от ООН.

Освен това организацията не разполага с необходимите средства за всички нуждаещите се. От необходимите за тази година 2,7 милиарда долара, са налични само една трета.

Има ли изглед за примирие?

САЩ поканиха представители на правителствените сили и опозиционните "Сили за бързо реагиране" на преговори за прекратяване на огъня, които се провеждат на неизяснена локация в Швейцария. Очаква се разговорите да продължат до 24 август и да създадат възможност повече хуманитарна помощ да влиза в Судан. В момента политическото бъдеще на страната не е тема на разговорите, заяви специалният представител на ООН за Судан Том Периело.

Засега обаче само представителите на "Силите за бързо реагиране" са обявили, че ще участват в тези преговори. Затова и на първо място ще се обсъжда възможността за увеличаване на хуманитарната помощ. За да бъде постигнато това обаче е нужно съгласието и на двете страни, тъй като служителите на хуманитарните организации не могат да рискуват живота си, влизайки във военната зона.

Мина Киркова редактор

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини